Hlavní obsah
 

Na Galapágách uhynul Osamělý George

Osamělý George, jak se nazývá poslední známý jedinec vzácného poddruhu želvy sloní žijící na ekvádorském souostroví Galapágy v Tichém oceánu, v neděli z dosud neznámých příčin uhynul. Jeho věk byl pravděpodobně kolem sta let. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroje Galapážského národního parku.

 
Na Galapágách uhynul Osamělý George

Osamělý George byl objeven v roce 1972 a stal se symbolem ekvádorského souostroví Galapágy, které v loňském roce přilákalo na 180 000 návštěvníků.

"Dnes ráno strážce parku, který má na starosti dohled nad želvami, našel osamělého George bez známek života," řekl v neděli agentuře Reuters šéf parku Edwin Naula a dodal: "Jeho životaběh skončil."

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Poslední známý jedinec vzácného poddruhu želvy sloní - Osamělý George, zemřel

Video: Reuters

Georgeovi bylo asi sto let a byl považován za posledního známého jedince druhu želv sloních z ostrova Pinta, který je jedním z nejmenších ostrůvků Galapág.

Osamělý George na fotografii z roku 2001

Foto: Reuters

Pitva zjistí příčinu uhynutí

Galapážské želvy jsou jedním z druhů, na kterých v 19. století britský vědec Charles Darwin vypozoroval svou teorii o vývoji druhů. Z doby slavného vědce prý pocházela slavná galapážská samice želvy sloní Harriet, která zemřela v roce 2006 v Austrálii. Dožila se 175 let.

Galapážský národní park nyní zvažuje, že nechá Georgeovo tělo balzamovat, aby mohl být vystavován. Nejprve se ale uskuteční pitva, která má zjistit příčinu smrti.

Vědci se pokoušeli od roku 1993 přimět George k rozmnožování. Do výběhu mu umístili dvě samičky odlišných poddruhů; dvakrát nakladly vejce, ale ani v jednom z případů nebyla oplodněná.

Souostroví Galapágy je proslulé výskytem obrovských želv, kterých tu žije asi 20 000. Ostrov Pinta se nachází na severu souostroví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků