Hlavní obsah
 

Muž koupil misku ve výprodeji za 60 korun, prodal ji za 44 miliónů

Vzácná čínská miska, která byla před lety zakoupená v jednom garážovém výprodeji za tři dolary (asi 60 korun), se na aukci v New Yorku vydražila za více než 2,2 miliónu dolarů (asi 44 miliónů korun).

 
Muž koupil misku ve výprodeji za 60 korun, prodal ji za 44 miliónů

Zhruba tisíc let stará bílá miska o průměru 12,5 centimetru byla podle agentury AP součástí dražby, kterou uspořádala aukční síň Sotheby's. Prodávala se na ní hlavně čínská keramika a další umělecká díla.

Misku, která podle expertů pochází z období dynastie Sung vládnoucí v letech 960 až 1279, koupil její dosavadní majitel v roce 2007 v garážovém výprodeji a několik let ji měl vystavenou v obývacím pokoji. Pak ho ale začal zajímat její původ a nechal si ji ocenit.

Výsledná cena je velkým překvapením, očekávalo se totiž, že se miska prodá za 200 až 300 tisíc dolarů. Nakonec o ni svedli boj čtyři kupci, kteří vyšponovali cenu až na závratných 2,2 miliónu dolarů. Vítězem se podle agentury Reuters stal londýnský obchodník s uměním Giuseppe Eshenazi.

Jako důkaz vzácnosti misky aukční síň Sotheby's uvedla, že z tohoto období existuje pouze jeden podobný exemplář, který je od roku 1947 vystaven v Britském muzeu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků