Hlavní obsah
Mrož Wally při „návštěvě“ přístavu Hofn v Irsku Foto: South East Iceland Nature Resear, Reuters

Mrož Wally, který obeplul polovinu Evropy, se vrátil na sever

Zatoulaný mrož, který se od jara pohyboval u pobřeží západní Evropy a jihoanglických ostrovů, byl spatřen u Islandu. Biologové dvoumetrového ploutvonožce naposledy zahlédli před 22 dny u irských břehů a s ohledem na jeho bezpečnost doufali, že zamířil do arktických vod, které jsou jeho domovem. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na neziskovou organizaci Seal Rescue Ireland.

Mrož Wally při „návštěvě“ přístavu Hofn v Irsku Foto: South East Iceland Nature Resear, Reuters
Mrož Wally, který obeplul polovinu Evropy, se vrátil na sever

Mrož přezdívaný Wally se proslavil při svých cestách podél západoevropského pobřeží. Od května urazil 4000 kilometrů a byl spatřen ve Španělsku, Francii, Irsku, Walesu či u souostroví Scilly, kde potopil několik lodí a vyvolal pozdvižení v místním přístavu. Odborníci mu tam zřídili ponton, aby měl kde odpočívat a neničil plavidla.

„Jsme šťastní jako blechy, že je naživu, v pořádku a míří domů do Arktidy," uvedla charitativní organizace, která potvrdila Wallyho identitu na nedávných snímcích pořízených na Islandu.

Wallyho rozpoznali příslušníci organizace Seal Rescue Ireland.

Foto: South East Iceland Nature Resear, Reuters

Fotografie porovnala se záběry Sdružení britských potápěčů na záchranu mořských živočichů (BDMLR), které mrože monitorovalo. Zvíře, které váží 800 kilogramů, organizace poznala díky jizvám na obou ploutvích.

Čtyřletý mrož byl poprvé zpozorován u irských břehů, poté strávil několik měsíců u velšského města Tenby. Následně přeplaval k Francii a Španělsku, než zamířil ke scillyským břehům a zpět do Irska. Od té doby jej přibližně tři týdny nikdo neviděl a biologové se obávali, zda je naživu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků