Hlavní obsah

Miminka v děloze poslouchala hudbu a „zpívala si“

Ještě nenarozené děti v děloze jsou schopny slyšet již od šestnáctého týdne. Prokázala to studie vědců z institutu Marques v Barceloně. Vědci ultrazvukem nahráli, jak miminka reagují na puštěnou hudbu pohyby úst a jazyku, informoval server Mail Online. Podle vědců by se tak ještě nenarozené dětí mohly učit komunikačním schopnostem.

Miminka v děloze poslouchala hudbu a „zpívala si“

Vědci doposud připouštěli, že ucho nenarozeného dítěte se plně vyvine v šestnáctém týdnu těhotenství. Až do teď ovšem odborníci nevěřili, že by plod mohl slyšet před osmnáctým týdnem.

Doktorka Marisa Lopezová-Teijonová, která novou studii vedla, řekla, že výsledky její práce ukazují, že nenarozené děti reagují na hudbu přenášenou intravaginálně pohyby úst a jazyka „jako by se snažily mluvit nebo zpívat“.

Podle autorů studie by mohlo nové zjištění mít v praxi hned několik způsobů užití. Mohla by se tak například s předstihem potvrdit či vyvrátit případná hluchota dítěte.

Použitím zařízení nazvaným Babypod, které bylo vyvinuto speciálně pro potřeby studie, by mohly matky rozvíjet komunikační schopnosti dítěte ještě před jeho narozením. V praxi to znamená, že miminka by se mohla učit ještě před tím, než se narodí.

Experiment byl proveden u žen mezi 14. až 39. týdnem těhotenství. V průběhu studie tým vědců pozoroval pomocí ultrazvuku reakci plodů na hudbu, která byla pouštěna jak přes břicho, tak intravaginálně pomocí speciálního reproduktoru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků