Hlavní obsah
 

Mexický stát zakázal hraní "narkobalad" oslavujících gangy

V mexickém státě Chihuahua byl tento týden vydán zákaz hraní tzv. narkobalad v rádiu, televizi a během živých vystoupení. Písně oslavující brutální podsvětí konkurenčních drogových kartelů, které mezi sebou bojují o moc mají ročně na svědomí tisíce lidských životů.

 
Mexický stát zakázal hraní "narkobalad" oslavujících gangy

Zákon platící pouze ve státě Chihuahua představil 12. dubna mexický kongresman Ricardo Alan Boone, který narkobalady dlouhodobě kritizuje. Podle něj totiž tyto písně vychvalují zločin a zneužívají k němu i chudou mexickou mládež, která nemá dostatečné vzdělání a dostatek pracovních příležitostí.

Cílem zákona je zamezit šíření příběhů, které podporují narkomafii a zabránit tak tomu, aby se jimi nakazila celá mexická společnost. Často se totiž stává, že drogoví bossové jsou v baladách líčeni jako hrdinové podobní Robinu Hoodovi, čímž se mafie snaží vylepšit svůj obraz v očích obyčejných Mexičanů.

Nicméně zatím není úplně jasné, jak přesně se docílí toho, aby byl zákon dodržován, jelikož písně oslavující drogové bosse jsou v zemi velmi populární. Válka proti drogovým kartelům, kterou od roku 2006 vede mexický prezident Felipe Calderón si už  vyžádala nejméně 38 tisíc lidských životů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků