Hlavní obsah
Med Letiště Praha slaví úspěchy. Foto: Letiště Praha

Med Letiště Praha sbírá zlaté medaile

Hned dvě zlaté medaile získal med z produkce včelstev Letiště Praha v soutěži Český med 2017, vyhlašované každoročně Českým svazem včelařů. Letištní med se v hodnocení svazu umisťuje na předních příčkách každoročně, letos poprvé však byly oceněny hned dva jeho druhy: květový řepkový a pohankový. V obou případech obdržel med maximální 100% hodnocení. Soutěže se účastnilo 343 medů, přičemž v ČR je podle Letiště Praha přes 52 tisíc včelařů.

Med Letiště Praha slaví úspěchy. Foto: Letiště Praha
Med Letiště Praha sbírá zlaté medaile

Kvalita medového produktu se v rámci soutěže hodnotí v pěti kritériích: fyzikálně chemické vlastnosti, povinné údaje na etiketě, správnost doplňujících a nepovinných údajů, senzorika a celkový estetický dojem.

Chov včelstev byl na Letišti Václava Havla Praha zahájen v listopadu 2011 jako jeden ze způsobů monitoringu kvality ovzduší. Praha se tak připojila k evropským letištím, která už biomonitoring využívala dříve, jako jsou letiště v Mnichově, Hamburku, Drážďanech či Paříži.

V současné době má Letiště Praha šest včelstev, která v letních měsících čítají dohromady v průměru zhruba 350 tisíc včel. Z jejich produkce bylo letos získáno bezmála 100 kg medu. Jeho výroba však nepatří k hlavním úkolům letištních včel.

Na prodej není, ochutnat jej ale můžete

„Díky včelám, které během své cesty za potravou obletí okruh několika kilometrů a získají tak vzorky z okolního prostředí, můžeme chemickým rozborem nasbíraného medu a plástvového pylu získat údaje o přítomnosti nejrůznějších chemických látek a následně zjistit zdroj možného znečištění životního prostředí, zejména ovzduší,“ vysvětlil princip biomonitoringu Roman Pacvoň z tiskového oddělení Letiště Praha.

„Dosavadní rozbory uskutečněné v uplynulých letech nám potvrzují dobrou kvalitu ovzduší v okolí letiště,” doplnila koordinátorka ochrany životního prostředí Letiště Praha Lucie Bílková s tím, že med z produkce Letiště Praha není určen ke komerčnímu prodeji. Slouží pouze pro účely biomonitoringu a dále jako zajímavý upomínkový produkt pro partnery Letiště Praha. Pravidelně jej mohou ochutnat také návštěvníci nejrůznějších akcí pro veřejnost, které Letiště Praha pořádá nebo se jich se svým stánkem zúčastňuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků