Hlavní obsah
Lachtan se vzdálil od vody a nemohl najít cestu zpět. Foto: Profimedia.cz

Lachtan zabloudil a strávil tři noci na souši, k vodě ho museli odvézt hasiči

Do problémů se na konci srpna dostal téměř 800kilogramový samec lachtana ušatého, který v aljašském městě Sitka zabloudil a nebyl schopný najít cestu zpět k vodě. Na souši nakonec strávil celkem tři noci, dokud ho místní hasiči neuspali a neodvezli k přístavu, píše deník Daily Mail.

Lachtan se vzdálil od vody a nemohl najít cestu zpět. Foto: Profimedia.cz
Lachtan zabloudil a strávil tři noci na souši, k vodě ho museli odvézt hasiči

Hladového a vystresovaného lachtana zahlédl minulý pátek v obydlené části města jeden z řidičů motorového vozidla, který ihned informoval pracovníky Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA).

„NOAA žádá veřejnost, aby vyklidila oblast ve městě Sitka, kde se nachází vystresovaný samec lachtana ušatého. Pokud se v této oblasti nacházíte, pro vaše i jeho bezpečí ji prosím opusťte,“ informovala vědecká vládní agentura o dva dny později na svém Twitteru.

Hasiči se lachtana snažili k vodě popohnat, zvíře však po chvíli odmítalo pokračovat.

Na přesunu zvířete zpět k vodě, od které bylo vzdáleno zhruba půl kilometru, se podíleli tamní vědci, hasiči i policisté.

Hasiči se snažili ploutvonožce k vodě popohnat pomocí hasičské hadice, zvíře však po chvíli přestalo spolupracovat a uchýlilo se do přilehlého lesa. Zvíře už bylo na souši třetí den, a tak se odborníci rozhodli pro krajní řešení.

Museli ho uspat

„Rozhodli jsme se, že ho necháme uklidnit. Byl vystrašený a zmatený. Na druhý den přijel na místo náš veterinář, který ho uspal. Poté jsme ho mohli umístit na nákladní automobil a odvézt k přístavu,“ svěřila se mluvčí NOAA Julie Speegleová.

„Poté jsme ho několik hodin sledovali, abychom se přesvědčili, že je v pořádku. Hned, když se probudil, snědl rybu, což bylo dobré znamení,“ dodala Speegleová.

Sea lion is home

Zveřejnil(a) Cindy Bonney Duncan dne Pondělí 3. září 2018

Hasičský sbor následně na svém Facebooku zveřejnil video, jak lachtan po probuzení skáče do vody.

Z jakého důvodu se od ní vzdálil, není zřejmé. Pracovníci NOAA ho však označili čipem, pomocí něhož mohou jeho polohu monitorovat a zabezpečit, aby se podobná situace v budoucnu neopakovala.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků