Hlavní obsah
Perutýn ohnivý Foto: Profimedia.cz

Kubu a okolí ohrožuje jedovatý a žravý perutýn ohnivý

Kubánské úřady varovaly, že v kubánských pobřežních vodách se povážlivě rozmáhá prudce jedovatá a také velmi žravá ryba perutýn ohnivý. Napsal to list El Nuevo Herald, který vychází v Miami. Dodal, že invaze perutýna znepokojuje i Floridu, Severní Karolínu, Bahamy a další oblasti.

Perutýn ohnivý Foto: Profimedia.cz
Kubu a okolí ohrožuje jedovatý a žravý perutýn ohnivý

Ryba, pro niž má španělština kvůli její dekorativnosti také název "mořský vějíř", pochází z teplých vod Tichého a Indického oceánu. Do Mexického zálivu se dostala v roce 1992, kdy hurikán Andrew poškodil obří akvária v Key Biscayne na Floridě. V roce 1997 byla zaznamenána u severních břehů středokubánské provincie Villa Clara a od té doby se rozšířila na celé severní a část jihovýchodního pobřeží ostrova.

Perutýn ohnivý - nový postrach KaribikuAutor: California Academy of Sciences, San Francisco

Kubánské úřady varovaly lidi před kontaktem s jejími dlouhými ostny, jejichž jed způsobuje člověku velké bolesti, nevolnost, křeče, případně i dýchací potíže. Rybářům doporučily, aby ji v případě náhodného ulovení nevraceli do moře.

Zároveň uvedly, že perutýn svou žravostí a reprodukční schopností ohrožuje ekosystém pobřežních útesů.

List se také zmiňuje o údajích amerických vědců, podle nichž vzrostl v letech 2004 až 2008 počet perutýnů ve vodách Severní Karolíny skoro desetkrát. Následkem je decimování ryb na nižším stupni potravinového řetězce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků