Hlavní obsah
Perutýn ohnivý Foto: Profimedia.cz

Kubu a okolí ohrožuje jedovatý a žravý perutýn ohnivý

Kubánské úřady varovaly, že v kubánských pobřežních vodách se povážlivě rozmáhá prudce jedovatá a také velmi žravá ryba perutýn ohnivý. Napsal to list El Nuevo Herald, který vychází v Miami. Dodal, že invaze perutýna znepokojuje i Floridu, Severní Karolínu, Bahamy a další oblasti.

Perutýn ohnivý Foto: Profimedia.cz
Kubu a okolí ohrožuje jedovatý a žravý perutýn ohnivý

Ryba, pro niž má španělština kvůli její dekorativnosti také název "mořský vějíř", pochází z teplých vod Tichého a Indického oceánu. Do Mexického zálivu se dostala v roce 1992, kdy hurikán Andrew poškodil obří akvária v Key Biscayne na Floridě. V roce 1997 byla zaznamenána u severních břehů středokubánské provincie Villa Clara a od té doby se rozšířila na celé severní a část jihovýchodního pobřeží ostrova.

Perutýn ohnivý - nový postrach KaribikuAutor: California Academy of Sciences, San Francisco

Kubánské úřady varovaly lidi před kontaktem s jejími dlouhými ostny, jejichž jed způsobuje člověku velké bolesti, nevolnost, křeče, případně i dýchací potíže. Rybářům doporučily, aby ji v případě náhodného ulovení nevraceli do moře.

Zároveň uvedly, že perutýn svou žravostí a reprodukční schopností ohrožuje ekosystém pobřežních útesů.

List se také zmiňuje o údajích amerických vědců, podle nichž vzrostl v letech 2004 až 2008 počet perutýnů ve vodách Severní Karolíny skoro desetkrát. Následkem je decimování ryb na nižším stupni potravinového řetězce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků