Hlavní obsah
Těla vypreparovaná známým Gunterem von Hagensem jsou nyní k mání v on-line prodeji. Foto: Profimedia.cz

Kontroverzní anatom Hagens prodavá části lidského těla na internetu

Německý anatom Gunter von Hagens prodává části vypreparovaných lidských těl na internetu, informoval o tom britský server Telegraph. Hagens, jemuž se přezdívá „Doktor Smrt“, je známý především díky své putovní výstavě Bodies, kde byla k vidění lidská těla bez kůže, speciálně upravená preparací zvanou plastinace.

Těla vypreparovaná známým Gunterem von Hagensem jsou nyní k mání v on-line prodeji. Foto: Profimedia.cz
Kontroverzní anatom Hagens prodavá části lidského těla na internetu

Lidé si nyní podobné exponáty ze skutečných mrtvol zachovalých díky vyplnění speciální plastickou hmotou mohou zakoupit na internetu. Jednotlivé části si zájemci budou moci pořídit od 3. listopadu.

Celá lidská těla budou k mání v přepočtu za více než 1,5 miliónu korun, torza pak budou stát 1,2 miliónu a hlavy necelého půl miliónu korun. Značným omezením je však skutečnost, že koupi mohou uskutečnit pouze lékaři či vědci.

Katolíci vyslovili žádost o zakázání obchodu

Netradiční internetový prodej už však odsoudili němečtí římští katolíci. Arcibiskup Robert Zollitsch například apeloval na politiky a žádal je o zakázání celého on-line obchodu. Upozorňují, že jde o zneuctění mrtvých.

Kontroverzní Hagens už však stačil pobouřit mnohokrát, a to nejen svými výstavami a v současnosti prodejem preparovaných částí lidských těl, ale v roce 2002 čelil dokonce hrozbě zatčení, když po 170 letech vykonal ve Velké Británii veřejnou pitvu. „Doktor Smrt“ byl také kdysi obviněn, že použil těla popravených čínských vězňů.

Technika zvaná plastinace, která Hagense proslavila a zároveň z něj udělala multimilionáře, spočívá v odstranění veškerých tělesných tekutin a tuku z těla a jejich následným nahrazením speciální umělou pryskyřicí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků