Hlavní obsah

Kofein může pomoci při léčení Alzheimerovy nemoci

Kofein může výrazně pomoci při boji s příznaky Alzheimerovy nemoci. Ukázaly to testy na myších. Starým myším, které měly projevy demence, podali vědci ekvivalent pěti šálků černé kávy denně. myším se pak vrátila paměť. Zjistili to američtí vědci z Floridského centra výzkumu Alzheimerovy nemoci. Zpráva o výzkumu byla publikována pondělí.

Kofein může pomoci při léčení Alzheimerovy nemoci

Kofein výrazně snižoval u starých myší, u nichž se příznaky nemoci objevovaly, abnormálně vysoké hladiny proteinu, který je s Alzheimerovou nemocí spojován. Právě rychlé snížení hladiny beta-amyloidu v krvi, se záhy odrazilo i v mozku pokusných hlodavců.

„Nová zjištění podávají důkaz, že kofein by mohl být použitelným prostředkem pro léčbu Alzheimerovy nemoci a ne jen preventivní strategií,“ řekl vedoucí týmu vědců Gary Arendash. „To je důležité, protože kofein je pro většinu lidí bezpečný lék, snadno se dostává do mozku a vypadá to, že účinkuje přímo.

Ředitel centra Huntington Potter doufá, že brzy bude moci začít s testy u lidí s mírným zhoršením kognitivních schopností a nebo s Alzheimerovou chorobou v raném stádiu. Chce zjistit, zda i jim kofein pomáhá.

U starých lidí bez projevů demence už testy ukázaly, že kofein rychle snižuje hladinu beta-amyloidu v krvi podobně jako je tomu u myší.  Látky obsažená například v kávě nebo čaji redukuje enzymy, které jsou k produkci beta-amyloidu potřeba.

Testovalo se 55 myší

Testy se provedly na 55 myších upravených geneticky tak, aby se u nich ve stáří objevila Alzheimerova nemoc. Problémy s pamětí se u těchto pokusných tvorů začaly objevovat ve věku 18 až 19 měsíců, což odpovídá sedmdesátce u lidí.

Pak vědci začali půlce myší přidávat do pitné vody kofein, zbytek dostával čistou vodu. U lidí by se odpovídají dávka činila 500 miligramů kofeinu, což odpovídá asi pěti šálkům kávy nebo čtrnácti šálkům čaje .

Po dvou měsících myši, které dostávaly kofein dopadly lépe v testech, které zjišťovaly schopnosti jejich paměti a dostali se na roveň stejně starým myším bez projevů demence. Naopak myši, které pily čistou vodu, dopadly v testech špatně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků