Hlavní obsah
 

Kamery poprvé zachytily šimpanze, jak rozbíjejí želví krunýře

Skupinu šimpanzů pojídajících želví maso zachytili na video vědci v gabonském národním parku Loango. Unikátní scénu, na níž je možné vidět primáty rozbíjet krunýře kořisti o kmen stromů, se jim přitom podařilo zaznamenat poprvé. Chování a postup lidoopů popsali v nové studii, kterou zveřejnil web Scientific Reports.

 
Kamery poprvé zachytily šimpanze, jak rozbíjejí želví krunýře

„Desítky let už víme, že se šimpanzi živí masem různých druhů zvířat, dosud jsme však pojídání plazů nezaznamenali,“ uvedl Tobias Deschner z německého Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii.

„Obzvláště zajímavé je, že techniku, kterou obvykle používají k otevření ovoce s tvrdou skořápkou, nyní používají i k tomu, aby se dostali k masu, jež je pro jiného predátora téměř nedostupné,“ dodal.

Odborníci zaznamenali, jak skupina deseti šimpanzů loví želvy kloubnaté celkem 38krát, z toho 34krát byli ve svém počínání úspěšní. Krunýř plazů roztříštili o kmen stromů a o maso se následně dělili i s ostatními členy tlupy.

V jednom případě si dokonce jeden ze samců uložil polovinu kořisti na stromě do druhého dne. Vědci sledovali chování lidoopů téměř dva roky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků