Hlavní obsah
Vatikánská mince obsahující chybně napsané jméno Ježíš.

Ježíš nebo Ležíš? Vatikán stahuje minci s hrubkou ve Spasitelově jménu

Památeční mince, kterou nechal Vatikán razit u příležitosti prvního roku pontifikátu papeže Františka, musela být stažena z prodeje kvůli trapasu. Obsahovala totiž chybně napsané jméno hned té nejdůležitější postavy celého křesťanství. Místo latinského Jesus na minci stálo Lesus.

Vatikánská mince obsahující chybně napsané jméno Ježíš.
Ježíš nebo Ležíš? Vatikán stahuje minci s hrubkou ve Spasitelově jménu

Nápis vyhotovený kolem okraje mince obsahuje papežovo oblíbené motto Vidit ergo Jesus publicanum et quia miserando antque eligendo vidit, ait illi sequere me (Viděl tedy Ježíš výběrčího daní, a protože na něj hleděl se slitováním a vybral jej, řekl mu následuj mě), což je citát z díla anglického světce Bedy Ctihodného.

Tato slova údajně přiměla mladého Jorge Maria Bergoglia, který se později stal papežem Františkem, aby následoval Boha.

Vatikán mince stáhl poté, co “překlep” vyšel najevo. Čtyři mince se přesto podařilo prodat, a tak se očekává, že budou mít jako rarity v budoucnosti vysokou cenu.

Na internetu už se kolem mince s „Ležíšem“ vyrojila celá řada vtipů. Například na facebookovém profilu, který má patřit samotnému Hospodinu, se objevil komentář, že na minci jsou vyobrazeni Kristovi nevlastní bratři Stojíš a Sedíš.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků