Hlavní obsah

Jak postavit vlastníma rukama aleutský kajak

Krátký film o tom, jak postavit vlastníma rukama tradiční aleutský kajak, natočila norská filmařka Silje Ensbyobá. Dokumentuje takto tradiční řemesla, kterým se dnes věnuje už jen málokdo.

Jak postavit vlastníma rukama aleutský kajak

Ensbyová zachytila při práci v Norsku žijícího dánského řemeslníka Anderse Thygesena, který zvládl kajak postavit za tři dny.

Před pár lety navštívila jeho kurz, kde učí zájemce svému řemeslu, a zaujalo ji to natolik, že se o něm rozhodla vytvořit krátký dokument, uvedla agentura Reuters. Dnes už je Thygesen zkušený mistr, cestu ke kajakům ale chvíli hledal.

„Když jsem aleutský kajak viděl poprvé, připadal mi podivný a vtipný,“ uvedl Dán. Nakonec ho však konstrukce uchvátila. „Napřed jsem se díval na kresby a snažil se dostat do hlav dávno mrtvých stavitelů kajaků a zkoušel jsem si představit, jaké to bylo,“ dodal.

Jedná se už o několikátý podobný počin norské filmařky. Předtím natočila například video o tradiční výrobě lyží a momentálně pracuje na dokumentu o výrobě lan.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků