Hlavní obsah

Jak budete vypadat po 20 letech v kanceláři? Podle Emmy moc dobře ne

Dvacet let práce v kanceláři. To je doba, která stačí na to, aby měl člověk shrbená záda, vypouklé břicho a bolavé zarudlé oči. Ukazuje to model v životní velikosti, který vědci pojmenovali Emma.

Jak budete vypadat po 20 letech v kanceláři? Podle Emmy moc dobře ne

Emma trpí křečovými žilami, záda má ohnutá, oči zarudlé a břicho vypouklé. Celý svůj pracovní den tráví sezením a zíráním do monitoru.

Behaviorální futurista William Higham spolu s týmem odborníků z oblasti ergonomie a ochrany zdraví při práci zkoumal, jaké dopady má práce v kanceláři na zdraví zaměstnanců.

Na základě průzkumu mezi třemi tisíci pracovníků z Francie, Německa i Velké Británie vznikl model pracovníka v životní velikosti, který měl dopady kancelářské práce ilustrovat.

Je na čase změnit pracovní podmínky

Moc lichotivé zrovna nejsou. Kromě již zmíněných vad v postoji těla a zarudlých očí si lze také povšimnout specifické barvy pokožky modelové zaměstnankyně, kterou vědci nazvali Emma, ta je způsobena dlouhodobým pobytem v prostředí plném kancelářských zářivek.

„V budoucnu by mohly mít kancelářští zaměstnanci podobně závažné problémy, jako měli dělníci v době průmyslové revoluce,“ upozorňuje pro Daily Mail Higham.

Podle něj je na čase, aby zaměstnavatelé začali klást důraz na pravidelný pohyb svých zaměstnanců, na správné držení těla za pracovním stolem, umožnění zaměstnancům vyjít si na procházku a celkově změnit nastavení, jaké současné kanceláře mají.

„Pokud zaměstnanci i zaměstnavatelé nezačnou jednat nyní, všichni můžeme v budoucnu dopadnout jako Emma,“ varoval William Higham.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků