Hlavní obsah
Moka konvice s popelem Renata Bialettiho Foto: Danilo Donadio, ČTK/AP

Italský kávovarový král se nechal pohřbít v moka konvici

Italský podnikatel Renato Bialetti, který zemřel minulý týden ve věku 93 let, projevil vskutku originální poslední přání – po zpopelnění být uložen do moka konvice na kávu. Informoval o tom španělský list El Mundo. Legendární minikávovar vynalezl Bialettiho otec před více než sedmdesáti lety a od té doby se stal populární v celém světě. I přes řadu moderních kávovarů ani dnes nechybí moka konvička Bialetti (bialetka) skoro v žádné italské domácnosti.

Moka konvice s popelem Renata Bialettiho Foto: Danilo Donadio, ČTK/AP
Italský kávovarový král se nechal pohřbít v moka konvici

„Moka se zrodila s ním, a proto ani mě, ani mé kolegy nepřekvapilo, když se na oltáři objevila moka konvice,“ řekl italskému listu Corriere della Sera zaměstnanec pohřební služby Saverio de Blasio. Model, v němž spočinul Renato Bialetti, je ale větší – asi na 24 šálků kávy.

„Kávovarový král“ Bialetti převzal firmu svého otce Alfonsa po druhé světové válce a udělal z ní podnik světového věhlasu. Na malý kávovar, který vynalezl jeho otec v roce 1933, přidal Renato také svůj obrázek – karikaturu muže s knírkem. Dosud se této varné konvičky prodalo po světě na 300 miliónů kusů. V roce 1986 Renato firmu prodal a dnes se slavný výrobek dělá v Rumunsku.

Bialetka je i uměleckým kouskem, neboť byla navržena ve stylu art deco. Skládá se ze tří částí – z nádobky na vodu, zásobníku na kávu a samotné konvičky. Na sporáku se voda prohřeje v nádobce, provře přes dávku kávy do vrchní části a z ní se pak nalévá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků