Hlavní obsah
 

Hyperpolyglot mluví v 16 letech 23 jazyky

Američan Timothy Doner možná nevyniká ve sportu nebo nehraje v hudební skupině, ale nad svými vrstevníky přesto výrazně vyčnívá. V pouhých 16 letech totiž mluví plynně neuvěřitelnými 23 jazyky a chce se naučit několik dalších.

 
Hyperpolyglot mluví v 16 letech 23 jazyky

„Začal jsem hebrejštinou, protože jsem se vážně zajímal o izraelskou historii a politiku Blízkého východu. Chytla mě jejich hudba a zjistil jsem, že pouhým zapamatováváním si textů písní se učím nové věty,“ popsal Doner pro agenturu Reuters své začátky.

Pak už to šlo lehce a jazyky začaly přibývat jako na běžícím pásu. Dnes jich umí celkem 23 a je tzv. hyperpolyglotem. Tento termín poprvé použil britský lingvista Richard Hudson jako označení pro člověka, který ovládá šest a více jazyků.

Může to být i nepříjemné. Stává se mi totiž, že mě někdo uráží v cizím jazyce a já mu rozumím.
řekl Timothy Doner

Kromě těch očekávaných, jako např. francouzštiny, němčiny nebo španělštiny, se mladík naučil i několik dialektů. Ovládá jihoafrickou xhosaštinu, severoamerický jazyk odžibve nebo wolofštinu, kterou se mluví v několika afrických zemích.

Lidé jsou překvapení

Doner žije v kosmopolitním New Yorku, takže své znalosti může využívat při běžném životě. Kebab si objednává jedině arabsky a v čínské čtvrti zase mluví standardní čínštinou.

„Většinou to lidé přijímají dobře. Existuje stereotyp, podle kterého se Američané neučí cizí jazyky. Lidé jsou proto překvapení, když zjistí, že mluvím jejich jazykem. Ale může to být i nepříjemné. Stává se mi totiž, že mě někdo uráží v cizím jazyce a já mu rozumím,“ dodal Doner.

Jeho velkým pomocníkem je program Skype, pomocí kterého si trénuje své schopnosti s asi 150 kamarády z celého světa. Student prestižní střední školy Dalton na Manhattanu hodlá do svého rejstříku přidat ještě další jazyky. V nejbližší budoucnosti se chce zaměřit na súdánštinu nebo malajštinu.

Jazyky, kterými mluví Timothy Doner
angličtina
francouzština
hauština
wolofština
ruština
němčina
jidiš
hebrejština
arabština
paštština
perština
standardní čínština
farsí
turečtina
indonéština
nizozemština
xhoština
svahilština
hindština
odžibve
italština
chorvatština
španělština 
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků