Hlavní obsah
 

Erijské jezero vyvrhuje obří kusy ledu

Pohybovat se v současné době u kanadských břehů Erijského jezera nemusí být zrovna ten nejlepší nápad. Jak dokazuje nahrávka pořízená v neděli, jezero na břeh vyvrhuje obrovské kusy ledu. Může za to souhra různých nepříznivých povětrnostních podmínek.

 
Erijské jezero vyvrhuje obří kusy ledu

Dramatické záběry od břehů Erijského jezera natočil v neděli v kanadském Fort Erie Geroge Kourounis. Kusy ledu, které voda vytlačila na břeh, jen o kousek míjely přihlížející. „Jednomu kusu ledu jsme unikli jenom o vlásek,“ řekl Kourounis.

Kanadské ministerstvo přírodních zdrojů a lesnictví uvedlo, že kvůli povětrnostním podmínkám se hladina Erijského jezera zvedla v průměru o 2,1 metru. Silné větry pak způsobily obrovské vlny na všech pěti Velkých jezerech.

Fenomén vyvrhování ledu se nazývá ice shove, v češtině sněhovo-ledový splaz. Na břehu jezer či oceánů se hromadí obrovské haldy ledu vysoké až 12 metrů. Někdy je splaz nazýván ledovým tsunami, ale charakterem je podobný spíše ledovci, protože tající led se posléze pohybuje po okolní krajině.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků