Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Dívka se po narození dočkala dvojčete za 77 dní

Vzácný případ, který se řečí čísel odehraje pouze v jednom z 50 milionů případů, se stal v nedávné době v Kazachstánu. Situace, kdy se jedno z dětí narodí výrazně dřív, byla způsobena dvojitou dělohou matky.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Dívka se po narození dočkala dvojčete za 77 dní

Pro 29letou Liliyu Konovalovou to nebyl první porod. Už před sedmi lety se dočkala obyvatelka kazašského Uralsku dcery, tentokrát však očekávala dvojčata. První z dětí přišlo na svět 24. května. Dcera Liya se narodila v 25. týdnu těhotenství a vážila pouhých 800 gramů. První měsíc života tak strávila na jednotce intenzivní péče.

Na svého bratra si však musela drobná dívka ještě počkat. Vzhledem k zdvojené děloze matky se syn Maxim narodil až 9. srpna, tedy o 77 dní později. „Nejdříve jsem byla v šoku, když mi lékaři řekli o mém stavu. Bála jsem se hlavně o život předčasně narozené dcery,” řekla matka, jež už se v porodnici připravuje na cestu domů. Obě děti nyní váží okolo 4,5 kilogramů.

Ačkoliv se podle kazašského ministerstva zdravotnictví jednalo o první takový případ v zemi, případy zdvojené dělohy – uterus didelphys – nejsou tak vzácné, jak by se mohlo zdát. Pohlavní orgány totiž stejně jako jiné orgány vznikají v páru. Dvě identické části dělohy pak při vývoji splynou v jednu. Při vývoji může dojít k různým formám nesplynutí.

V dubnu se podobný případ odehrál nedaleko italského Milána. Dvojčata se narodila 40leté matce s rozestupem 60 dnů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků