Hlavní obsah
Jubilejní stotisící divák MDZ v roce 2016. Foto: Zdeněk Němec

Desetimiliónová cena X-Prize pro SpaceShipOne

Soukromá pilotovaná vesmírná loď SpaceShipOne v pondělí podruhé během pěti dnů překročila pomyslný práh vesmíru ve výši 100 kilometrů. Tým konstruktéra Burta Rutana tak získal cenu Ansari X-Prize ve výši 10 miliónů dolarů, která má povzbudit soukromé společnosti, aby dobývaly kosmos.

Jubilejní stotisící divák MDZ v roce 2016. Foto: Zdeněk Němec
Desetimiliónová cena X-Prize pro SpaceShipOne

Při pondělním letu seděl v kabině stroje Brian Binnie. Po přistání uvedl, že let byl trochu neklidný. Binnie vystřídal na pilotním sedadle Mikea Melvilleho, který letěl ve stroji minulý týden.

SpaceShipOne vynesl do vzduchu v 7 hodin místního času (16:00 SELČ) tryskový letoun White Knight, který startoval z Mohavské pouště v Kalifornii. Ve výšce 15 kilometrů se kosmická loď oddělila od nosného letadla, zažehla raketový motor a zamířila do kosmu. Po půlhodině se vrátila na zem.

Společnost Mojave Aurospace Ventures Team konstruktéra Burta Rutana tak splnila podmínky ceny Ansari X-Prize, která je určena soukromé skupině, jež letos ve své vesmírné lodi dvakrát během dvou týdnů vynese pilota a hmotnostní ekvivalent dvou pasažérů za pomyslný práh kosmu. Porazila tak dalších 25 účastníků.

SpaceShipOne se v červnu stal prvním soukromým dopravním prostředkem, jenž překonal stokilometrovou výšku, v níž se nachází pomyslná hranice vesmíru.

Minulý týden pak poprvé vystoupal přes tuto hranici s pilotem a závažím odpovídajícím hmotnosti dvou dalších lidí. Po zhruba hodině a půl se stroj bezpečně klouzavým letem snesl na letiště v Mohavské poušti severně od Los Angeles.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků