Hlavní obsah

Chytil na lano čtyřmetrového žraloka a tahal ho na útes. Teď bude mít potíže

Mladý Američan Mikey McCrum má zaděláno na ostudu a dost možná i problém. Se svými přáteli totiž chytil na lano velkého žraloka tygřího a snažil se ho vytáhnout na útes, ze kterého lov probíhal. Na Havaji sice není lov žraloků zakázán, odborníci ovšem ve videu vidí možné týrání zvířat.

Chytil na lano čtyřmetrového žraloka a tahal ho na útes. Teď bude mít potíže

Mikey sice video dal na internet pod názvem „catch and release“, tedy „chyť a pusť“, na videu ovšem puštění čtyřmetrové paryby vidět není. Jen smích a nadšení lovců a marný boj velkého dravce.

Události si všimla Oriana Kalamaová, zakladatelka neziskové organizace Maui Ocean Defender Hawai, tedy organizace chránící oceán a život v něm. Požaduje po McCrumovi omluvu a zvažuje další kroky.

Jak se později ukázalo, žralok je velmi dobře znám místním rybářům z přístavu Kona, ti jej dokonce krmí a dali mu i jméno Laverne. Podle všeho tedy mladík využil faktu, že žralok se zdržuje stále ve stejné oblasti, a lov byl čistě pro jeho zábavu.

Video se nelíbilo

„Když se na to video podívá člověk z jiné části světa, vidí mladíka z Havaje, kterak mučí nádherné zvíře a neváží si životního prostředí. Tak to ovšem není, naše kulturní přesvědčení je diametrálně odlišné,“ řekla k videu Oriana Kalamaová.

Na sociálních sítích vyvolalo video velkou vlnu nevole, výzev ke spravedlnosti a vzteku. Jeden z účastníků diskuse dokonce přišel s nápadem, aby byl McCrum vhozen do vody ke žralokovi, ať jsou podmínky vyrovnány.

„Pak se ukáže, jak velká zábava to pro toho nízkého chlapce bude,“ dodal diskutér.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků