Hlavní obsah

Biologové poprvé v historii našli extrémně vzácného bílého delfína

Brazilští biologové objevili mezi jedinci ohroženého druhu delfínů, kteří žijí u pobřeží Jižní Ameriky, extrémně vzácného albína. Zcela bílé mládě delfínovce laplatského plavalo po boku své matky v zátoce Baía da Babitonga, jak je vidět na unikátní fotografii, která byla zveřejněna minulý čtvrtek.

Biologové poprvé v historii našli extrémně vzácného bílého delfína

Skupinka badatelů z univerzity Univille v brazilském státě Santa Catarina učinila unikátní objev. Tito biologové v rámci projektu Toninhas, který vede Camilla Meirellesová Santoriová, koncem října poprvé spatřili bílé mládě vzácného delfínovce laplatského.

Mělo narůžovělou hřbetní ploutev a plavalo po boku dospělého jedince, pravděpodobně matky. Mláďata sají mateřské mléko prvních šest měsíců a závislosti na dospělci se zbavují až po roce života. Svůj objev biologové počátkem listopadu také zdokumentovali, pořídili unikátní fotografii, která byla v médiích zveřejněna až počátkem prosince.

„Byli jsme překvapeni, šokováni. Mládě je velmi malé a jeho barva je opravdu rozdílná. Zpočátku jsme vůbec nevěděli, co je to zač,“ řekla agentuře AP Santoriová s tím, že albinismus je zrovna u delfínů nepříliš probádanou oblastí.

Také někteří jedinci jiných druhů delfínů mohou být bílí. Turisti na lodi u Newport Beach v Kalifornii natočili video jako důkaz.

Delfínovce laplatské ohrožuje zejména člověk

Delfínovec laplatský je hrožený druh, který se vyskytuje výhradně u jižního pobřeží Jižní Ameriky. Jeho jedinci bývají velmi stydliví a jen zřídka skáčou nad hladinu. Tito nejmenší kytovci jsou v Brazílii známí jako Toninha, zatímco v Uruguayi a Argentině se jim říká La Plata nebo delfíni Františkáni.

Ve vodách u pobřeží Santa Catariny sice nemají přirozené nepřátele, ohrožují je však lidé. Protože mají dlouhé a úzké rypce, mohou snadno uvíznout v rybářských sítích. Pokud je v takovém případě někdo včas nevysvobodí, umírají na stres, nebo se utopí.

Další nebezpečí jim hrozí ze dvou okolních přístavů a dále z industriálních a rezidenčních oblastí, které znečišťují životní prostředí. Santoriová tak prostřednictvím mláděte albína chce upozornit na to, že by se zátoka Baía da Bibotoga měla lépe chránit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků