Hlavní obsah
 

Bílý diamant se vydražil za rekordních 575 miliónů korun

V pondělí se v Hong Kongu v aukční síni Sotheby’s vydražil oválný bílý diamant o hmotnosti 118,28 karátu za 30,6 miliónu dolarů (575 miliónů korun). Jedná se o nejvyšší částku, za jakou se kdy bílý diamant vydražil ve veřejné aukci, napsala agentura Reuters.

 
Bílý diamant se vydražil za rekordních 575 miliónů korun

Vzácný diamant velký jako slepičí vejce byl vytěžen v roce 2011 v Jižní Africe. Do současné podoby ho vybrousili z hrubého kamene o váze 299 karátů.

Původní odhady počítaly s tím, že diamant se prodá za 28 až 35 miliónů dolarů, ale po souboji dvou kupujících na telefonu se poslední příhoz zastavil na 27,3 miliónu. S provizí pro aukční síň činí celková částka 30,6 miliónu dolarů. Prodávající i nový majitel zůstali v anonymitě.

„Je to nová rekordní cena za bílý diamant v aukci a také se jedná o největší diamant, jaký se kdy dražil,“ doplnil zástupce Sotheby’s.

Výsledná částka tak stačila na překonání předchozího rekordu z května, kdy se v aukční síni Christie’s vydražil jiný bílý diamant o váze 101,73 karátu za 26,7 miliónu dolarů (523 miliónů korun).

Druhým vrcholem aukce byl modrý diamant o váze 7,6 karátu, který ale kupce nenašel. Nejvyšší nabídka činila 16,12 miliónu dolarů, požadováno však bylo minimálně 19 miliónů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků