Hlavní obsah
 

Atomium se opět leskne, v Bruselu proběhlo čištění belgické dominanty

Jakým způsobem se bude čistit 165 miliardkrát zvětšená kopie základní buňky krystalové mřížky železa, tím se v době vzniku nikdo nezabýval. Atomium v Bruselu mělo být dočasným symbolem mezinárodní výstavy Expo v roce 1958, příští rok však oslaví 60. výročí své existence. A záběry agentury Reuters napovídají, že mytí bruselského symbolu není žádná legrace.

 
Atomium se opět leskne, v Bruselu proběhlo čištění belgické dominanty

Stavba dosahující výšky 102 metrů měla zmizet ihned po skončení mezinárodní výstavy konané roku 1958. Ovšem díky velkému úspěchu, který si vysloužila, se stala dominantou Bruselu a v hlavním městě Belgie stojí dodnes.

Mytí Atomia je nesmírně obtížné.

Foto: Reuters

Stavba dosahuje výšky 102 metrů, mytí není žádná legrace.

Foto: Reuters

Otázku čištění masivní stavby tvořené devíti ocelovými koulemi však při výrobě logicky nikdo neřešil. Atomiu nenahrává ani umístění nedaleko bruselského letiště, z letadel na něj totiž dopadají všemožné nečistoty obsažené v leteckém palivu. Kvůli silné korozi tak v roce 2006 proběhla rozsáhlá a finančně nákladná renovace, která stavbě opět dodala lesk. Od té doby však musí být čištěna nejméně jednou ročně.

Atomium vyžaduje ruční mytí.

Foto: Reuters

Stavbu znečišťují nečistoty obsažené v leteckých palivech.

Foto: Reuters

Ačkoli je mytí nesmírně náročné, vybraní pracovníci si to nesmírně užívají. „Když jsme první den začali, užívali jsme si úchvatný výhled. Jinak je to práce jako každá jiná,“ řekl agentuře Reuters lídr čistícího týmu Olivier Delecosse.

Pro čističe je mytí Atomia poctou.

Foto: Reuters

Ocelovou stavbu je od roku 2006 nutné čistit nejméně jednou ročně.

Foto: Reuters

S mytím vždy začínají od vrchu a postupně slaňují níž a níž. Proces probíhá většinou v létě, neboť vybraný čistící přípravek nemůže být použit za deště. „Čištění Atomia je pro nás velmi zajímavou příležitostí. Každý člen je na práci hrdý, protože se jedná o symbol Belgie,“ uzavřel Delecosse.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků