Hlavní obsah

Astronomy šokovala hvězda s rychlostí pět miliónů km/h

Astronomové objevili doposud nejrychleji se pohybující hvězdu. Letí vesmírem závratnou rychlostí pěti miliónů kilometrů za hodinu.

Astronomy šokovala hvězda s rychlostí pět miliónů km/h

Přestože to tak na první pohled nemusí vůbec vypadat, všechny hvězdy se pohybují. Astronomům dnes nedělá problémy změřit velikost tohoto pohybu u některých z nich. Nová pozorování družicí Chandra však odhalila hvězdu, která letí pryč z Galaxie rychlostí takřka neuvěřitelnou.

Ohromná exploze

Jedná se o tzv. neutronovou hvězdu, která vznikla teprve před asi čtyřmi tisíci lety během exploze supernovy v souhvězdí Lodní zádě, které je pozorovatelné na jižní obloze. Během relativně krátkého okamžiku může být zdegenerované jádro hvězdy (tvořené neutrony) urychleno z místa svého vzniku pryč. I když mechanismy tohoto procesu ještě nejsou úplně zřejmé.

V tomto případě však vychází rychlost na necelých pět miliónů kilometrů za hodinu! To je dost na to, aby se hvězda uvolnila z gravitačního sevření naší Galaxie a dostala se v budoucnosti za její hranice. Jak vysvětlit tak velkou rychlost ale astronomové netuší. Modelovat situaci předcházející takové "ráně" zabere totiž mnoho hodin i těm nejvýkonějším superpočítačům a dosavadní modely jsou jen velmi zběžné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků