Hlavní obsah
 

Archeologové našli nejstarší hrobku Střední Ameriky, ukryta byla 2700 let

Archeologové hlásí z mexického města Chiapas rekordní nález. V tamější pyramidě totiž objevili doposud neznámou hrobku, která může být podle jejich předpokladů až 2700 let stará a tudíž nejstarší v celé Střední Americe. V jejím nitru pak objevili čtyři kostlivce, jeden z nich byl obklopen velkým množstvím jantaru a nefritu.

 
Archeologové našli nejstarší hrobku Střední Ameriky, ukryta byla 2700 let

Vědci věří, že nalezli hrobku vysokého kněží nebo vládce Chiapa de Corzo, což byla ve své době velmi prominentní osoba. Archeologové se domnívají, že zvyk pohřbívat mrtvé v pyramidách je daleko starší, než se doposud myslelo a datuje se podle nich daleko před vznik mayské kultury.

"Tisíc let před tím, než se konaly v pyramidách v regionu Mayů královské pohřby, tak tady, v Chiapa de Corzo, pohřbívali své elitní obyvatele uvnitř pyramid. A to mluvíme o roce 700 před naším letopočtem," informoval jeden z historiků.

Hrobka se nachází uvnitř pyramidy, která měla při své první výstavbě něco mezi šesti až sedmi metry. V ní se nacházely schody, které vedly do nejvrchnější části celé stavby. Teprve nyní však archeologové v pyramidě objevili hrobku. Po 24 hodinách kopání odkryli pohřební komoru měřící čtyřikrát tři metry.

Dva lidé možná obětováni

Komora obsahovala kosti tří lidí. Jedno z těl bylo zahrnuto nejrůznějšími náhrdelníky, náramky, a jantarem či nefritem. Mělo na sobě také cosi jako pohřební masku, která měla oči vytvořené ze zeleného obsidiánu.

Další dvě těla byla možná přidána do hrobky, aby důležitého muže doprovodili v posmrtné cestě. Jedno z nich patřilo malému dítěti. To bylo v hrobce pečlivě umístěné, tělo mladého muže do ní bylo jen vhozeno. To by naznačovalo, že mohlo jít o dítě vlivné osoby, které přirozeně zemřelo a další osoba mohla být například jen služebníkem, který byl po smrti svého pána obětován.

V křídle, které je připojené k hlavní hrobce, archeologové našli čtvrtou kostru, která patřila ženě. I její tělo bylo bohatě obloženo nefritem, jantarem a nejrůznějšími přívěšky ve tvaru ptáků a opic.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků