Trickett byl zraněn během první světové války na západní frontě. Německý protivník na něj z blízka vystřelil, kulka se však odrazila od mince v náprsní kapse. Jednalo se o jednu penny, tedy obdobu britského halíře.

Minci měl Trickett z důvodu, aby mu na daleké frontě připomínala kousek domova. Pravdou však je, že předměty si do náprsních kapes dávali vojáci cíleně, právě s nadějí toho, že by je mohly uchránit od nepřátelských kulek.

John Trickett na historické fotografii s památnou mincí

John Trickett na historické fotografii s památnou mincí

FOTO: Profimedia.cz

O věku zalhal

Vojín, jehož oba bratři na frontě padli, se vrátil živý zpět do vlasti a s sebou si na památku velkého štěstí nesl zdeformovanou minci. Tu nyní objevila Trickettova pravnučka.

Podle válečného odborníka Adriana Stevensona je mince krásným důkazem o tenké hranici mezi životem a smrtí během války, do níž Trickett vstoupil pravděpodobně podvodem.

Nyní mince společně s dalšími metály poputuje k novému majiteli

Nyní mince společně s dalšími metály poputuje k novému majiteli

FOTO: Profimedia.cz

Aby mohl nejmladší z bratrů následovat svoje starší sourozence, má se za to, že lhal o svém věku, k čemuž mu měla pomoct i jeho starší vizáž. Ze tří sourozenců se zpět na Ostrovy vrátil pouze on.

Otec osmi dětí

Lhaní o věku bylo pro britské chlapce poměrně obvyklé. Pro mladé hochy byla čest bránit svoji vlast ve válce, i když si zřejmě mnohdy neuvědomovali, jak blízko je může čekat smrt.

ČNB vydala zlatou minci ke stému výročí československé měny
Poslechněte si poslední zvuky první světové války

Trickett vlivem zranění ztratil sluch v levém uchu a rovněž měl problémy s rovnováhou. Přesto se po válce stal otcem osmi dětí a historka z války se stala rodinným dědictvím.

Mince nyní společně s válečnými medailemi poputuje k novému majiteli, který tak získá autentickou vzpomínku.