„Vilnius je G-bod Evropy. Nikdo neví, kde se nachází, ale když ho najdete, tak to stojí za to,“ zní slogan propagující historické město. Plakáty s tímto heslem a dívkou slastně svírající Litvu na mapě Evropy se už ve čtvrtek objeví v Berlíně či Londýně.

Odpor vyvolala reklama zejména u litevských katolických kněží. Vyjádřili se kriticky k tomu, že reklama „využívá ženskou sexualitu“ a může o městu dávat zavádějící informace. Katolická církev byla znepokojena zejména proto, že 22. září město navštíví v rámci své třídenní cesty po pobaltských státech papež František.

Vilnius patří k jedněm z nejhezčích měst Evropy.

Vilnius patří k jedněm z nejhezčích měst Evropy.

FOTO: Profimedia.cz

Litevská vláda však zasahovat nehodlá. „Myslím, že je to zvláštní způsob reklamy, ale věřím, že v demokratické zemi to nepřekročilo žádné hranice,“ uvedl pro veřejnoprávní LRT premiér Saulius Skvernelis.

„Co se týče načasování, mluvíme tu o velice důležité státní návštěvě, takže by bylo možná dobré takové kroky koordinovat, ale je to čistě na rozhodnutí Vilniusu,“ dodal.

Pro úplnost dodejme, že zatímco existence Vilniusu je nade vši pochybnost dokázána, o existenci G-bodu vedou vědci stále vášnivé spory. [celá zpráva]