„Viděl jsem, jak přichází šest policistů,” řekl v pátek herec Joaquín Reyes rozhlasové stanici Cadena SER. Podle něj neprojevovali přílišné nadšení, že si jdou pro muže, který je kvůli snahám o nezávislost Katalánska ve Španělsku obviněn ze vzpoury.

Sám Puigdemont je nyní v Belgii, kam prchl loni v říjnu. Reyes dodal, že policisté nakonec celou situaci vzali s humorem.

Prosincové předčasné volby sice vyhráli separatisté disponující 70 ze 135 parlamentních křesel, Madrid však vzkázal, že dokud nebude zvolen fyzicky přítomný předseda vlády, nevzdá se správy nad katalánskými úřady, jíž se chopil v říjnu po jednostranném vyhlášení nezávislosti regionu.

Puigdemont a několik exministrů ale teď pobývá v Belgii a další politici z čelných míst separatistických kandidátek jsou ve vazbě. To zastáncům nezávislosti Katalánska komplikuje výběr premiérského kandidáta.

Média již spekulovala o několika jménech, včetně Puigdemontovy pravé ruky Elsy Artadiové. Dvě hlavní separatistické formace se však dosud na náhradníkovi za Puigdemonta neshodly.