Účastníci vycházek do přírody objevili ale i další neobvyklé druhy, například luňáky červené, ostralku štíhlou, zrzohlávku rudozobou, husici rezavou či moudivláčka lužního, u něhož přesný původ prozradil italský kroužek.

Budníček pruhohlavý je na českém území skutečně raritou. Při Festivalu ptactva ho pozorovali také ornitologové a dobrovolníci v Lucembursku, NizozemskuMaďarsku. "Tu a tam se stane, že nějaká bouře nebo nepřízeň počasí nám sem tyto ptáky zažene," vysvětlila pravděpodobný důvod jeho výskytu v Česku Dobruská.

Podobné je to s ostralkou štíhlou, která patří mezi severské kachny a na našem území je k vidění jen výjimečně. Podle Dobruské se na Vltavě v Praze občas objevuje potáplice, která žije většinou v okolí Islandu. Tu ale účastníci víkendových vycházek neviděli.

Nejčastěji viděn špaček

Naopak nejčastěji pozorovaným ptákem jsou v Česku dlouhodobě špačci. V loňských ročnících festivalu je sice lidé při procházkách neviděli tak často, za to ale podle Dobruské mohla spíše aktuální nepřízeň počasí než to, že by jich ubývalo. Špačci byli i v celoevropském měřítku o víkendu nejčastěji viděnými ptáky, ornitologové jich mají hlášeno přes 620 000. Předstihla je jen berneška bělolící, ta ale v Česku nežije.

Letošního festivalu se o víkendu v Česku účastnilo 885 lidí, v celé Evropě to bylo přes 21 700 lidí. Ornitologové upozorňují, že další procházky a akce spojené s festivalem se budou konat i o dalších podzimních víkendech.