Vznik uměleckého díla se datuje zhruba do roku 1625, kdy zemi vládl Jakub I. Stuart. Téměř čtyři století však bylo plátno považováno za ztracené. „Je vzrušující, že se podařilo nalézt portrét tak významné postavy z britské historie, zhotovený jedním z největších umělců všech dob. Doufám, že to hodně lidí povzbudí k návštěvě muzeí v Glasgow,“ řekl historik umění Bendor Grosvenor.

Na to, že se jedná o originál vlámského barokního mistra Rubense, se přišlo díky odborníkům z britského seriálu Britain's Lost Masterpieces, zaměřeného právě na odhalování ztracených významných děl. Portrét prvního vévody z Buckinghamu si vytipoval obchodník s uměním Bendor Grosvenor, který se na natáčení dílu o tomto obrazu spolu s historičkou Emmou Dabiriovou podílel.

Restaurátor Simon Gillespie při analýze obrazu odhalil techniky, které používal právě Rubens. Ředitel muzea Rubenshuis v Antverpách Ben van Beneden následně potvrdil, že se skutečně jedná o originál. Dílo bude s novým popiskem vystaveno v glasgowském muzeu Kelvingrove Art Gallery and Museum od čtvrtka.