„Až ji aklimatizujeme, což nebude trvat dlouho, tak ji vystavíme,“ uvedl Studnička. Dosud nejstarší bonsají v zahradě byl zhruba 250 let starý jalovec čínský. „Má primát v tom, že je nejdéle pěstovanou bonsají na evropském kontinentu, už přes 140 let,“ dodal.

Nový přírůstek je původem z Číny. Po nástupu komunistů k moci v minulém století bonsaj její majitelé převezli na Tchaj-wan. Odtamtud se dostala do České republiky v roce 1997, dosud rostla ve skleníku Bonsai centra Libčany u Hradce Králové. „Těžko se loučím, ale v Liberci je nejdéle pěstovaná bonsaj v Evropě. Jsou tam odborníci, kteří budou o ní pečovat a kdykoliv se na tu rostlinu mohu přijet podívat,“ řekl novinářům provozovatel bonsai centra Jaroslav Pišl.

Cenu ani jedna strana nechtěla prozradit. Podle Pišla každý rok stáří u bonsají znamená zhruba 1000 korun navíc. To by znamenalo 337 000 korun. Zahrada ji ale získala levněji. „Samozřejmě jsme se domluvili na jiné, lepší částce, trochu jsme botanické zahradě pomohli,“ uvedl Pišl.

Bonsaj měří 1,4 metru.

Bonsaj měří 1,4 metru.

FOTO: Radek Petrášek, ČTK

Bonsaj je 1,4 metru vysoká. „Výš už ji nepustíme, budeme ji stále tvarovat. Je to optimální výška pro podmínky v naší expozici,“ řekl Studnička. Muraja latnatá (murraya paniculata) patří podle něj do čeledi routovité stejně jako třeba citroník nebo pomerančovník. „Ovšem tady nemůžeme očekávat ovoce. Plody jsou bobulky, celkem tlustostěnné s peckou,“ uvedl ředitel.

Podle něj muraja voní krásně jako citroník a v tropech se pěstuje jako anestetikum. Studnička si to již v minulosti mohl sám vyzkoušet. „V tropech, když vás bolí zuby, dají vám rozžvýkat větvičku muraji a bolest ustane. Problém je v tom, že vám úplně ochrnou ústa, takže máte problém i hovořit,“ dodal.

Vzácnou bonsaj si podle něj mohla botanická zahrada pořídit díky vysoké návštěvnosti, letos už ji navštívilo minimálně 50 000 lidí. „Ještě nemáme uzavřený prosinec,“ uvedl ředitel. Díky dobré návštěvnosti bude zahrada na Štědrý den zdarma přístupná, v minulých letech této možnosti využily tisíce lidí.