Světový pohár v poměrně novodobém tanečním stylu pole dance se poprvé konal v roce 2011. Letošní ročník se uskutečnil v proslulém brazilském Riu de Janeiro. Dorazily sem desítky tanečníků s vidinou, že se stanou mistry.

Výhra byla více než lákavá. Šampión si totiž odnesl cenu v hodnotě v přepočtu přes 6,5 miliónu korun. Třídenní soutěž ukázala ty nejlepší z nejlepších. Překvapující je fakt, že vedle žen se tomuto sportu začali věnovat také muži.

Tanec u tyče má pravděpodobně své kořeny v indickém cvičení, které se nazývá Malkakhamba, jehož vznik je datován zhruba do dvanáctého století.

Pole dance se také rozšířil do světa ze striptýzových barů, kde se ale tanečnice neustále zdokonalovaly. Tento taneční styl si tak velmi rychle našel oblibu po celém světě a v současnosti se mu věnují milióny lidí.

„Je to skvělá metoda, jak účinně vytvarovat své tělo a dát průchod svému svůdnému já,“ uvádí oficiální český web o tomto tanci. Tato taneční disciplína spojuje dohromady prvky několika tanců, jedná se převážně o balet, valčík a salsu spojené s prvky moderní gymnastiky a akrobacie.

I Česká republika má v tomto stylu své mistrovství. Letošní ročník se bude konat už v červnu.