Hlavní obsah

V Německu našli zlato a stříbro z antiky. Mluví se o legendárním pokladu Nibelungů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Amatérský archeolog v Německu našel zlaté a stříbrné šperky a další cenné předměty z období pozdní antiky. Nález vyvolal spekulace, zda se nejedná o legendární poklad Nibelungů, jenž inspiroval skladatele Richarda Wagnera ke slavnému opernímu cyklu. Odborníci to sice nepotvrdili, hodnotu objevu nicméně vyčíslili na více než milión eur (přes 27 miliónů Kč).

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Za pomoci detektoru kovů si nejmenovaný archeolog splnil sen všech hledačů pokladů v lese u města Rülzheim na jihu západoněmecké spolkové země Porýní-Falc. Pátral tam však ilegálně a svůj nález, obsahující zlaté ozdoby ze šlechtického oděvu, stříbrné sošky a nádobí či pozůstatky pozlacené a postříbřené skládací židle, vydal až pod tlakem úřadů. Ty mluví o mimořádném objevu celoněmeckého významu.

„Časové a místní zařazení nálezu odpovídá epoše ságy o Nibelunzích,“ připustil podle německých serverů oprávněnost spekulací hlavní archeolog Porýní-Falce Axel von Berg. „Nejsme ale schopni říct, zda skutečně patřil k pokladu Nibelungů,“ dodal. Původní majitel nalezených předmětů si podle něj každopádně „žil dobře“.

Majitel ho mohl ukrýt ve spěchu

Němečtí experti nevylučují, že nálezce už stihl část tohoto „zlata Rýna“ nezákonně prodat a poklad tak mohl být ještě větší. „Místo nálezu bylo zcela zničeno neodbornými zásahy,“ posteskli si archeologové. Podle německých serverů muže už od loňského května vyšetřuje státní zastupitelství ve Frankenthalu.

Von Berg soudí, že nalezené cennosti mohl pod zem ve spěchu ukrýt jejich majitel – vysoký římský úředník, případně šlechtic – nebo zloději na počátku pátého století našeho letopočtu, kdy římskou říši děsily nájezdy divokých Germánů. Německé Porýní bylo tehdy součástí římského impéria.

Představí ho v březnu

Píseň o Nibelunzích je středověký hrdinský epos z 13. století, který se v 19. století stal německým národním eposem a inspiroval mimo jiné Wagnera ke složení operní tetralogie Prsten Nibelungův. Podle tohoto eposu zabil válečník Hagen hrdinu Siegfrieda a ukryl jeho poklad v Rýnu.

Evropský veletok však za mnoho století několikrát změnil své koryto, a tak poklad Nibelungů nutně nemusí být na dně řeky, poznamenali němečtí archeologové. Ten z lesa u Rülzheimu chtějí už v březnu představit veřejnosti na zvláštní výstavě.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám