„Jsem tady podruhé. Loni jsem tuto soutěž vyhrál, tak se budu snažit úspěch zopakovat, i když je to těžší a těžší,“ řekl Novinkám Bálek. Při stavbě ledových soch mu letos pomáhal bratr Josef z Karlových Varů. Také proto byla tématem jedné z jejich ledových soch fontána s karlovarským lvem.

Plzeňský sochař František Bálek při práci

Plzeňský sochař František Bálek při práci

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Soutěže se kromě českého mužstva zúčastnili také soutěžící z Japonska, Polska, Velké Británie, Ruska, Srbska, Rumunska, Maďarska a Slovenska.

Slovenský tým tvořili Adam Bakoš a Branislav Petráš. Oba se věnují především klasickému řezbářství. „Práce s ledem se nám zalíbila, když jsme se loni zúčastnili prvního ročníku této soutěže. Proto jsme se přihlásili i letos,“ říká Bakoš.

Slovenští sochaři vytvářejí medvěda z ledu

Slovenští sochaři vytvářejí medvěda z ledu

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Sochy chrání zeď

Nevýhodou je, že sochy dlouho nevydrží. Letos proto si organizátoři vymysleli speciální ochranu. Tvoří ji tzv. čínská zeď, kterou vytvořili rovněž z ledu, ale pro jistotu jí přikryli bílou látkou, aby lépe snášela teplotní rozdíly. Návštěvníci mohou na tuto ledovou čínskou zeď vystoupit, obdivovat z ní ledové sochy. Po ní se dostanou až k největší atrakci, kterou je ledový chrám, jehož autorem je rovněž plzeňský sochař Bálek.