Chambersová vyučuje na East Tennessee State University a jejím zaměřením je speciální pedagogika. Pomáhá lidem s vadami a ví se o ní, že má slabost pro opuštěná zvířata, kterých má doma hned několik. Když tedy jeden z jejích studentů našel loni v září desetitýdenní podvyživené a nemocné kotě, obrátil se na ni.

„Když jsem ho dostala, podívala jsem se do přepravky a řekla jsem si, jaký je to chudáček. Opravdu jsem se bála, že když ho vezmu k veterináři, řeknou mi, že ho musím nechat utratit,“ uvedla Američanka.

Lazarus měl v místě rozštěpu odhalenou kost a silné infekce v tlamě a v nosních cestách. Veterinář mu nasadil antibiotika, ale jakmile je dobral, symptomy se objevily znovu. Několikrát se to opakovalo, až Chambersovou napadlo, zda za opakovanými infekcemi nestojí kocourovy horní špičáky. Nechala je tedy odstranit a od té doby je po problémech.

Buldok, nebo upír?

Šedého kocoura napřed většina lidí označovala i přes obrácený směr špičáků jako malého upíra, ale od té doby, co mu spodní špičáky dorostly do plné délky, vypadá spíše jako buldok. Jeho vada mu vůbec nevadí, podle své majitelky se chováním nijak neliší od ostatních koček. Chambersová ho navíc chce využít při své práci.

„Lazarus může být unikátním pomocníkem pro děti bez handicapů. Mohl by jim pomoci pochopit různé rozdíly a podobnosti a to, že jsme si spíše podobní než rozdílní. Také může být vhodný pro děti s rozštěpem. Cítily by s ním spojení a viděly by, jak se s tím bez problémů vyrovnává,“ řekla Chambersová pro portál Life With Cats.