Michal Kremina a Anna Chrtková jsou dva studenti Střední uměleckoprůmyslové školy v Ústí nad Orlicí, kteří celý projekt zorganizovali. Pracovali na něm už od 15. května - sháněli účastníky přes sociální sítě a pomocí několika letáků.

„Napadlo mě to náhodou, když jsem narazil na video, kde velká skupina lidí zmrazila svůj pohyb. Začal jsem tedy přemýšlet o tom, že by bylo fajn něco takového udělat i v Ústí nad Orlicí,“ uvedl devatenáctiletý Kremina.

Akce měla velký ohlas

Jejich společné snažení vyvrcholilo 26. června v 16:00 úderem zvonů kostela na náměstí. Převážně mladé lidi zamrzlé v pohybu pak organizátoři snímali dvěma fotoaparáty. Jedna zrcadlovka byla umístěná na balkóně budovy na náměstí, s druhou se točilo přímo mezi účastníky akce, jejíž konec byl po pěti minutách ohlášen píšťalkami.

„Natáčení se povedlo, ale samozřejmě se nestihlo natočit úplně všechno, což mě mrzí. Velmi mě jinak udivil ohlas ze strany lidí. Když jsme po ukončení akce přicházeli na místo srazu, sklidili jsme velký potlesk,“ přiznal Kremina po největším "zamrznutí" v dějinách Ústí nad Orlicí.

Oba studenti, jak Michal, tak sedmnáctiletá Anna, by rádi vymysleli a zorganizovali i další akce. Už nyní plánují, že by mohli třeba vytvořit světový rekord v počtu "zamrzlých" lidí.