V zábavním centru Zendegi na západě íránské metropole byly navzdory zákazu prodány vstupenky do kinosálů i ženám, toužícím sledovat fotbalová klání.

"Kina mohou prodávat lístky na tyto projekce výhradně mužům," uvedla íránská policie.

Důvodem zákazu je podle jednoho z policejních představitelů to, že muži se při přenosech občas chovají vulgárně.

"Muži se při sledování fotbalu hecují, občas vulgárně nadávají či si vyprávějí obscénní vtipy. Ženskou důstojnost před tím nelze ochránit... Ženy by měly být policii vděčné," dodal náměstek velitele íránské policie, který má na starosti sociální záležitosti.

Duchovní vůdce zablokoval reformy

Zápasy Eura vysílá íránská televize a stejně jako při předchozích velkých turnajích jsou pořádány i veřejné projekce. V Íránu platí pro ženy přísná islámská pravidla - od povinnosti nosit na veřejnosti šátek po zákaz používat stejné bazény, taxi nebo vagony metra jako muži. Na sportovní utkání na stadiony měly ženy v minulosti přístup pouze výjimečně.

V roce 2006 jim prezident Mahmúd Ahmadínežád, který je fanouškem fotbalu, vstup na stadion povolil a v rámci zlepšení atmosféry na utkáních chtěl pro ženy rezervovat výhodná sedadla. Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí ale prezidentovo rozhodnutí záhy vetoval.