Před objektivem kamery se objevila celá tlupa osmi goril nigerijských, kterých se podle odborníků pohybuje ve volné přírodě jen lehce přes 250 kusů. Všichni členové skupiny se chovali naprosto přirozeně, protože je nijak nerozptylovala přítomnost lidí.

„Jsou to dosud ty nejlepší záběry těchto goril, které jsou jinak plaché a mizí okamžitě, jakmile jen vytuší přítomnost lidí. Poprvé můžeme na okamžik pohlédnout na normální chování goril nigerijských v jejich přirozeném prostředí. Člověk je může studovat celé roky a nikdy je ani koutkem oka nezahlédnout, natož aby viděl něco podobného,“ řekl Christopher Jameson z organizace Wildlife Conservation Society (WCS), která je za pořízení záznamu odpovědná.

„Záznam je úchvatným náhledem do skrytého světa jedněch z našich nejbližších příbuzných, kteří zoufale potřebují naši pomoc, aby přežili,“ dodal minulý týden Steve Sanderson, prezident a výkonný ředitel organizace WCS.

Minulost patří strachu, budoucnost naději

Pohled na gorily nigerijské v hustém africkém lese však není pouze znamením naděje, ale také jakýmsi varováním. Nelze totiž přehlédnout, že jedné z goril chybí část pravé přední paže. Ačkoli se zranění jeví jako zahojené, svědčí o tom, že gorila pravděpodobně musela přijít do kontaktu s pytláckou smyčkou.

Naštěstí je však území, kde nejen tato skupina goril žije, nyní chráněné a pod dohledem strážců. Kamerunská vláda v roce 2008 v oblasti založila rezervaci Kagwene z jediného důvodu, aby gorily nigerijské uchránila.

Vedení rezervace převzal hlavní správce spolu se dvěma ochránci, kteří spadají pod ministerstvo přírody a životního prostředí. Ochranářským snahám pak pomáhá ještě osm dobrovolníků z místní vesnice.