Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Změna místa může být lákavá, je vhodné ji ale dobře zvážit

Po novém místě se poohlíží stále více těch, kteří práci aktuálně mají. Trend potvrzují i výsledky ankety na portálu Profesia, v níž pouze šest procent respondentů uvedlo, že o změně práce neuvažují. Zaměstnanci ale v současnosti často mají slušnou vyjednávací pozici, ne vždy je tak nutné a výhodné zaměstnavatele měnit.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Změna místa může být lákavá, je vhodné ji ale dobře zvážit

Ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku se mezi českými zaměstnanci zvýšila chuť změnit zaměstnání o pět procentních bodů (z 20 na 25 procent). Vyplynulo to i ze srpnového globálního průzkumu Workmonitor společnosti Randstad. [celá zpráva]

„Souvisí to jednak s rostoucím sebevědomím zaměstnanců, které posiluje současná široká nabídka pracovních míst, jednak s růstem nespokojenosti lidí ve stávajícím zaměstnání,” okomentovala situaci Hana Púllová, ředitelka personální společnosti Randstad.

Nemusejí být vyloženě nespokojení, ale...

„To, že si momentálně zaměstnanci v podstatě vybírají zaměstnavatele, je už nějakou dobu skutečností, lidé to samozřejmě vnímají. Funguje to tak trochu jako podprahová reklama, najednou si prostě ‚zničehonic‘ uvědomíme, že teď bychom opravdu mohli – nebo měli – změnit práci,“ vysvětluje Zuzana Lincová, ředitelka pracovního portálu Profesia.

Nemusí jít přitom vždy o lidi, kteří jsou v zaměstnání vyloženě nespokojení. Někteří sledují trend, spíše ze zvědavosti si pročítají inzeráty, zjistí si potřebné informace, zkusí pohovor. A vlastně až v tu chvíli začnou přemýšlet o tom, že možná stojí před opravdovou šancí.

Jiní více kalkulují: vědí, že právě teď mají velkou možnost zajistit si jinde lepší pracovní podmínky, případně se třeba dostat na místa nebo do oborů, kam je v uplynulých letech nepustila silná konkurence.

Ať tak či onak, začnou analyzovat situaci, v níž se momentálně nacházejí. A jak potvrdila anketa, lidé s ní v drtivé většině úplně spokojení nejsou. Čtyřicet sedm procent uvažuje o jiném zaměstnání kvůli platu, který jim připadá nízký, 18 procent nemá možnost kariérního růstu, 17 procentům se nepozdávají šéf či kolegové a 12 procent respondentů jejich práce prostě nebaví.

Dobrá vyjednávací pozice

Příznivá situace na trhu práce ale podle Lincové automaticky neznamená, že je nutné měnit stávající místo. Pokud jde o zlepšení pracovních podmínek, zaměstnanci mají velmi dobrou vyjednávací pozici i se svými současnými zaměstnavateli, kteří si riziko jejich odchodu většinou dobře uvědomují.

„Při hodnocení aktuálního stavu je nutné neztrácet ze zřetele pozitiva stávajícího místa a u nových potenciálních zaměstnavatelů naopak brát v potaz také možné negativní stránky změny. Nenechat se například zlákat pouze na drobné zvýšení platu či posílení pozice, které ale bude vykoupeno třeba neporozuměním si s kolegy,“ varuje před neuváženým rozhodnutím Lincová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků