Hlavní obsah
V České republice by měl vzniknout systém hodnocení a předvídání vývoje kvalifikačních potřeb trhu práce. Foto: Profimedia.cz

Vysokoškoláci nacházejí práci snadněji

Nezaměstnanost absolventů vysokých škol byla v roce 2013 dvaapůlkrát nižší, než činí národní průměr. V evidenci Úřadu práce České republiky (ÚP ČR) bylo zhruba 3 400 vysokoškoláků s bakalářským, magisterským i doktorským titulem. Méně pak absolventů technických oborů. V praxi se tak potvrzuje, že lidé s vyšším vzděláním nacházejí práci snadněji, byť to někdy trvá déle.

V České republice by měl vzniknout systém hodnocení a předvídání vývoje kvalifikačních potřeb trhu práce. Foto: Profimedia.cz
Vysokoškoláci nacházejí práci snadněji

„V roce 2013 činila obecná míra nezaměstnanosti v České republice v průměru u zaměstnanců se základním vzděláním 25,7 %, u zaměstnanců se středním vzděláním bez maturity 8,4 %, u zaměstnanců se středním vzděláním s maturitou 5,3 % a u zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním 2,8 %, přičemž průměr za všechny zaměstnance byl 7,0 %, říká rektor Bankovního institutu vysoké školy Pavel Mertlík.

Absolventi VŠ jsou aktivnější

„Absolventi vysokých škol se často ani neevidují na úřadu práce a práci hned hledají sami“, říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková a dodává:

„Vysokoškoláky nejvíc většinou zajímá uplatnění v oboru, který vystudovali. Například v Jihočeském kraji se nezaměstnaní absolventi přicházejí na úřad práce zpravidla jen poradit, v Moravskoslezském kraji je vysokoškoláků v evidenci docela poskrovnu, na jižní Moravě se absolventi zase docela často zajímají o rekvalifikace”.

EU chce garantovat práci mladým

Rada Evropy před časem rozhodla, že je třeba v celé Evropské unii přijmout systém, který by mladým nezaměstnaným lidem garantoval, že jim bude rychle nabídnuta práce nebo odborná příprava.

„Úřady práce toto rozhodnutí Rady samozřejmě realizují v praxi. Kromě už zmiňovaných rekvalifikací máme celou řadu programů zaměřených na posílení uplatnění mladých lidí na trhu práce“, říká Marie Bílková a dodává:

„Pomáháme ale samozřejmě všem skupinám nezaměstnaných s důrazem na lidi ve věku 50 plus, rodiče s dětmi či handicapované. Právě těm a mladým lidem věnujeme zvýšenou péči a podporu proto, že patří mezi nejohroženější skupiny na trhu práce. Například u rodičů s malými dětmi se zaměstnavatelé často obávají vůbec je přijmout do pracovního poměru, a když už jsou děti větší a obava z absencí kvůli dětem zmizí, problémem může být zase částečná ztráta kvalifikace během doby péče o dítě. Pak hrají roli právě rekvalifikace a celoživotní vzdělávání jako takové”.

Předvídat potřeby trhu práce

V souvislosti s kvalifikací by v České republice měl vzniknout systém hodnocení a předvídání vývoje kvalifikačních potřeb trhu práce a s tím související systém poradenství pro volbu povolání a další vzdělávání. Před časem na něm začalo pracovat ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Netýkal by se jen nezaměstnaných, kde ostatně už takové poradenství funguje, ale také přímo škol.

Systém má vést k tomu, aby nedocházelo k nerovnováze mezi tím, co potřebuje trh práce a mezi tím, jaké školy si mladí nejčastěji vybírají a absolvují. Zjednodušeně jde o průběžné sledování, vyhodnocování a předvídání vývoje trhu, tedy hledání souvislostí mezi trendy v ekonomice a požadavky na profese a pracovní pozice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků