Hlavní obsah

Vláda souhlasí se třemi přihláškami na střední školu

Studentům, kteří se hlásí na střední školy, by se měla rozšířit možnost výběru. Vláda souhlasí s návrhem, aby budoucí studenti dostali šanci hlásit se již v prvním kole přijímacího řízení až na tři střední školy. Dosud platí, že v prvním kole lze podat přihlášku jen na jednu. Novela nyní poputuje do sněmovny.

Vláda souhlasí se třemi přihláškami na střední školu

Stávající omezení má ale řadu kritiků a skupina poslanců v čele s předsedou školského výboru Waltrem Bartošem (ODS) navrhla uvedenou praxi změnit.  O stanovisku kabinetu k novele, která nyní poputuje do sněmovny, informuje tiskový odbor Strakovy akademie na svých internetových stránkách. 

Návrh podepsali kromě Bartoše i další poslanci ODS, ale i ČSSD a zelených. Připojili se k němu i dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Nynější zákon prý omezuje právo na vzdělávání

Před několika lety nový školský zákon stanovil, že v prvním kole se lze hlásit pouze na jednu střední školu. Do té doby se mohly děti v prvním kole hlásit na jednu veřejnou a zároveň na soukromou či církevní školu. 

Kritici míní, že nynější zákon omezuje právo na vzdělávání a jediným, komu usnadnil život, jsou školy, pro které je tak organizace přijímacího řízení snazší. Zájemce o studium podle nich naopak omezuje. Názory na tuto věc ale v minulých letech nebyly ve sněmovně jednoznačné. V předchozím volebním období dolní komora podobné novely zamítla.

Nynější návrh počítá s možností tří přihlášek. Stanovuje povinnosti a lhůty, v nichž se musí například uchazeč o studium závazně písemně vyjádřit, na kterou střední školu nastoupí. Vymezuje rovněž podmínky, kdy a jak může ředitel obsadit místa, na která nenastoupí žáci, kteří jinak v přijímacím řízení uspěli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků