Hlavní obsah

Vietnamské pracovníky pro Česko bude zajišťovat marketingová agentura

Vietnam se pro ČR stává významným zdrojem pracovní síly. Hospodářská komora bude při zajišťování pracovníků z Vietnamu pro tuzemské podniky spolupracovat s marketingovou firmou WMC, která se na tuto asijskou zemi dlouhodobě specializuje. Dohodu o tom v Praze podepsali zástupci komory a WMC, uvedl majitel společnosti Marcel Winter.

Vietnamské pracovníky pro Česko bude zajišťovat marketingová agentura

Zatímco na konci loňska v Česku mělo legálně zaměstnání zhruba 5 400 Vietnamců a Vietnamek, za letošních prvních šest měsíců jich přijelo dalších téměř 10 800.

"Obě strany se dohodly, že Hospodářská komora bude využívat pomoci WMC při zajištění, výběru, školení a testování pracovníků z Vietnamu, včetně vedoucích pracovních skupin," uvedl Winter. Hospodářská komora podle něj bude naopak sledovat rychlost vyřízení platného pracovního povolení pro vietnamské pracovníky a jejich evidenci.

Hospodářská komora dlouhodobě upozorňuje na nedostatek kvalifikovaných pracovníků v ČR, který souvisí s klesající nezaměstnaností. Zaměstnávání cizinců je podle ní jednou z možností, jak snižovat napětí na trhu práce.

Pilotním projektem jsou pracovníci pro Plzeňsko

Okresní hospodářská komora Plzeňsko se proto letos na jaře stala garantem nově vytvářeného registru cizinců z Vietnamu, Číny, Koreje, Thajska a Mongolska, kteří pracují v ČR. Tento celorepublikový projekt Řízení pracovníků ze zemí mimo EU schválilo předsednictvo Hospodářské komory a v regionech ho budou zajišťovat její oblastní pracoviště

První evidence má být pohromadě v září. Do tvorby databáze, která nebude veřejně přístupná, se mají zapojit velcí zaměstnavatelé, personální agentury, ubytovatelé, policie, radnice i spolky národností působící v ČR. Ve druhé etapě projektu začne Hospodářská komora nabízet cizincům vzdělávání. V uvedených zemích chce také jednou za dva měsíce pořádat školení například svářečů, obráběčů kovů nebo zdravotních sester, kteří by chtěli pracovat v ČR.

Růst zájmu o práci v Česku nastartoval před několika lety vstup do EU, nyní za ním stojí hlavně hospodářský růst. Do ČR v letošním prvním pololetí přišel zatím rekordní počet zahraničních pracovníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků