Hlavní obsah
Volba míry daňové progrese je především politickým rozhodnutím. Foto: Profimedia.cz

Většina studentů je pro stejnou míru zdanění pro všechny

Dvě třetiny českých studentů se domnívají, že by všichni lidé měli být zdaňováni stejně vysokou sazbou daně bez ohledu na výši příjmu. Téměř třetina pak považuje za ideální daňovou progresi, kdy s růstem příjmu roste míra zdanění.

Volba míry daňové progrese je především politickým rozhodnutím. Foto: Profimedia.cz
Většina studentů je pro stejnou míru zdanění pro všechny

Vyplývá to z průzkumu společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) mezi více než 800 respondenty z řad studentů českých, převážně ekonomických, vysokých škol.

Ve světě převládá daňová progrese

"Většina daňových systémů ve světě má určitou míru progrese. Volba míry progrese je především politickým rozhodnutím a vychází i z historie a kultury dané země. Argumentem pro daňovou progresi bývá požadavek na to, aby se lidé s vyššími příjmy více podíleli na společných výdajích státu, a byli tak solidární s chudšími," uvedl odborník na přímé daně PwC Tomáš Hunal. Naopak argumentem pro rovnou míru zdanění pro všechny podle něho bývá nejčastěji obava, že progrese demotivuje lidi dosahovat vyšších příjmů.

Bohatí Češi platí solidární daň

Česká republika má v současnosti jednu sazbu daně z příjmu fyzických osob ve výši 15 procent. Lidé s vysokými příjmy ovšem musí od loňska platit i sedmiprocentní solidární zvýšení daně. V roce 2015 budou solidární daň platit ti, kteří mají roční příjem nad 1,277.328 Kč. Současná vláda má v plánu plně obnovit progresivní zdanění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků