Hlavní obsah
Venkovní pracovna bude fungovat až do října. Foto: Milan Malíček, Právo

Venkovní pracovna v Karlíně nabízí výhled na Vltavu i wi-fi

Šumění větví stromů, příjemný stín a výhled na lodě plující po Vltavě. Originální pracovní prostředí nabízí venkovní kancelář v pražském Karlíně. Ojedinělý projekt funguje v hlavním městě už čtvrtým rokem.

Venkovní pracovna bude fungovat až do října. Foto: Milan Malíček, Právo
Venkovní pracovna v Karlíně nabízí výhled na Vltavu i wi-fi

Pracovna v parku se poprvé objevila v roce 2014 koncem léta v Riegrových sadech, pak se stěhovala na Letnou pod metronom, poslední dva roky našla svoje místo v Karlíně v Přístavu 18600 nedaleko Rohanského ostrova.

Malá dřevěná kancelář se stoly a lavicemi nabízí internetové připojení wi-fi zdarma a elektrické zásuvky. Pražané ji mohou využívat až do října.

Letní verze sdílené pracovny

Hlavním důvodem vzniku netradičního pracovního prostředí byla především snaha během letních měsíců opustit uzavřený prostor čtyř zdí.

„Před čtyřmi roky přišlo jaro velmi brzy. S kolegyní nás nudilo sedět v kanceláři v tak hezkém počasí, a tak jsme zkoušeli pracovat venku. Moc to ale nešlo. Chybělo buď připojení, stín, nebo zásuvka, vymysleli jsme proto jednoduché sezení, které toto všechno nabízelo,“ říká Jonáš Herza, jeden z autorů projektu, s tím, že jde o součást sdílené Pracovny, která je otevřena na Žižkově.

„Jde vlastně o její letní verzi,“ dodává Jonáš. Návrh a realizaci mobiliáře udělali studenti UMPRUM Viktória Mravčáková a Jakub Herza. Peníze na stavbu získali tvůrci díky kampani na portálu Hithit a účasti v programu V pohybu nadace Vodafone. Provozní náklady zatím platí ze svého.

Nebrání se vzniku dalších

Podobná venkovní kancelář je v metropoli zatím jediná. Autoři se ale nebrání tomu, aby se jich v Praze objevilo více. „Pokud by ji někdo chtěl mít ve svém okolí, rádi mu nabídneme plány a naše zkušenosti,“ podotýká Jonáš.

Přestože v prvních letech kancelář putovala po různých místech hlavního města, nyní už je druhým rokem v Praze 8. Podle Jonáše jde o ideální místo, městská část s umístěním dřevěné pracovny nemá problém.

„S Prahou 8 spolupracujeme nepřímo díky tomu, že můžeme být součástí Přístavu. Jsou tady zatím nejlepší podmínky, jaké jsme kdy našli. Je tu stín, zázemí baru, toalety a pěkný výhled na vodu,“ upřesňuje a doufá, že bude šance umístit sem kancelář i příští rok.

Za dobu, co pracovnu v přírodě mohou lidé využívat, nebylo nutné řešit žádný zásadní problém. Až do nedávna, kdy na ni při bouřce spadl strom.

„Přetrhl nám kabel, který někdo poté ukradl, tudíž jsme bez elektřiny a bez wi-fi. Pracovnu opravujeme po práci ve volném čase, ale doufáme, že se nám ji podaří dát do pořádku co možná nejdříve,“ doplňuje Jonáš. Podle něj je občas nutná i menší oprava. „Vlastně nás překvapuje, jak se lidé chovají k Pracovně hezky.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků