V zaměstnanosti žen v IT zaostáváme
Dnes jsme s podílem 7 % žen zaměstnaných v IT oborech druzí nejhorší v Evropě, a toto číslo navíc každoročně klesá. Hůře už je na tom jen Slovinsko s podílem 3,6 %. Největší zastoupení žen v IT nemají země západní Evropy, ale překvapivě Rumunsko s 28% podílem.
Zatímco před dvaceti lety pracovalo v českém IT přes dvacet tisíc žen, dnes už je to pouze devět tisíc, což představuje úbytek o více než polovinu. Naopak díky rychlému růstu IT odvětví a nouzi o odborníky se počet mužů v tomto oboru více než ztrojnásobil.
Informační technologie jsou rychle se rozvíjejícím odvětvím a po ženách je na pracovním trhu poptávka. Jejich nedostatek má více důvodů, tím hlavním je ale malý počet studentek oborů informačních technologií, který se pohybuje okolo 16 % a toto číslo se v průběhu posledních patnácti let nijak zásadně nemění.
Proč se ženy, které IT obory absolvují, nepodílejí ve větší míře na zaměstnanosti v tomto odvětví?
Viníkem může být podle ředitele Ústavu informatiky a umělé inteligence Fakulty aplikované informatiky na Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Romana Jaška částečně statistika, protože zapojení žen do projektů je jimi samotnými směrováno do oblastí, které sice s IT souvisí, ale jsou klasifikovány v jiné kategorii.
Jde například o využití informačních a komunikačních technologií (ICT) v oblasti medicíny. Řada studentek také směřuje do učitelské profese v rámci oboru Učitelství informatiky pro střední školy. V těchto oborech činí zastoupení žen až 33 %.
S technikou problém nemají
V typických IT oborech, které souvisí například s programováním, je ale zastoupení žen pouze tříprocentní. Ovšem i zde můžeme podle Jaška najít velmi brilantní programátorky a web designérky. „Problém je v tom, že dívky, mnohdy i nadané pro informační technologie, nakonec zvolí jiný obor studia,“ dodává Jašek
„V technických dovednostech naše studentky nemají závažnější problém. Určitě bychom přivítali, kdyby se na ICT obory hlásilo více dívek. Obecně můžeme říci, že ženy bývají o něco pečlivější a komunikativnější a jejich motivace ke studiu bývá vyšší než u mužů. Právě tato motivace zvyšuje pravděpodobnost, že své studium úspěšně dokončí. Některé studentky mají také schopnost zvyšovat soudržnost studijní skupiny, a tím úspěšnost svých vrstevníků,“ vysvětluje docent Petr Sosík z Ústavu informatiky Slezské Univerzity v Opavě.
Předsudky v rodinách
Důvodem toho, že ženy nestudují IT obory v takovém počtu jako muži, může být rovněž celospolečenské vnímání IT oborů jako výsady mužů, malá podpora rodiny i nízké sebevědomí při prosazování se.
„Předsudky panují především v rodinách. Matky studentek, které často spolurozhodují o jejich budoucím zaměření, patří někdy ještě do generace, pro kterou byly IT obory velkou neznámou. A problémem je také způsob, jakým k motivaci přispívají základní a střední školy. Základem IT je matematika, což je exaktní věda, kde nestačí naučit se látku zpaměti, musíte ji pochopit. A to řadu lidí – včetně části studentek, které mají talent a na IT by se hodily – děsí. Na školách bohužel chybějí osobnosti, které by jim tento strach pomohly překonat,“ vysvětluje Tomáš Krátký, manažer soutěže IT SPY a ředitel výzkumu a rozvoje ve společnosti Profinit.
Genderové hranice neexistují
K popularizaci studia IT oborů mezi ženami přispívá několik projektů a organizací. Patří mezi ně i soutěž o nejlepší diplomovou práci v oborech informačních technologií IT SPY, kde se právě ženy často umisťují na předních pozicích.
„Soutěže se každoročně účastní i ženy a musím říct, že jejich diplomové práce bývají často na vysoké úrovni. Například v jednom z minulých ročníků zvítězila Barbora Micenková se svou prací Automatické rozlišování pravých a padělaných razítek v dokumentech. Barbora je skvělým příkladem toho, že v IT neexistují genderové hranice. Oborem jejího zájmu je umělá inteligence a její odhodlání ji dostalo až k současnému zaměstnání ve společnosti Google,“ dodává Krátký.