Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

V České republice roste počet pracujících seniorů

Počet pracujících starších 60 let se za posledních 20 let v Česku zvýšil o 188 tisíc. Ke konci roku 2015 jich tak bylo 356 tisíc. Jak informoval Český statistický úřad (ČSÚ), na vysoké zaměstnanosti se tak v České republice podílejí hlavně lidé vyššího věku.

Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
V České republice roste počet pracujících seniorů

„Přírůstek počtu pracujících nad 60 let byl 2,5krát vyšší než celkový přírůstek všech pracujících. Růst zaměstnanosti je patrný především ve věkové skupině 60 až 64 let a je zásadně ovlivněn postupným zvyšováním věkové hranice pro odchod do důchodu,” uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Více než třetina starších 65 let jsou absolventi VŠ

Mezi pracujícími staršími 65 let převažují důchodci v řádném starobním důchodu. Loni jich bylo 99 tisíc ze 108 tisíc všech pracujících v tomto věku.

Zatímco podíl absolventů vysokých škol mezi staršími lidmi dosahuje 23,3 procenta ze všech pracujících, ve skupině 65letých a starších je více než třetinový.

V celé Evropské unii pracovalo v minulém roce 5,1 miliónu osob ve věku 65 a více let. Jejich podíl na celkovém počtu pracujících činil 2,3 procenta. V Česku je tento podíl 2,1 procenta.

Počet osob ve věku 65 let a více v Česku v příštím roce překročí hranici dvou miliónů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků