Hlavní obsah
Hejného metoda staví na přirozené zvídavosti, která je vlastní každému dítěti. Foto: Profimedia.cz

Učitelé půjdou o prázdninách do školy

Odklon od tradiční výuky matematiky spojené s mechanickým memorováním směrem k vyučování, kdy si žáci sami vše objevují, musí začít u jednoho každého učitele. Tento přístup si plánuje vzít za svůj více než 100 učitelů prvního stupně základních škol, kteří se přihlásili na Letní školu matematiky u Ledče nad Sázavou.

Hejného metoda staví na přirozené zvídavosti, která je vlastní každému dítěti. Foto: Profimedia.cz
Učitelé půjdou o prázdninách do školy

Její již čtvrtý ročník od 9. do 16. srpna pořádá Akademie moderního vzdělávání ve spolupráci s týmem profesora didaktiky matematiky Milana Hejného z Pedagogické fakulty UK v Praze, který je autorem nové koncepce výuky matematiky.

Turnus pro pokročilé

„V letošním roce se konají dva turnusy letní školy. První turnus je pro pokročilé či mírně pokročilé. Předpokládáme, že tito učitelé mají již aspoň tříletou zkušenost s výukou podle metody profesora Hejného. Vidíme, že několik učitelů jezdí na letní školu opakovaně. Řadu učitelů známe i z jiných seminářů a víme o nich, že výborně podle této metody učí. Tyto učitele postupně uvádíme i do lektorské činnosti,“ říká docentka Pedagogické fakulty UK v Praze Darina Jirotková, která je blízkou spolupracovnicí profesora Hejného a spoluautorkou učebnic.

Turnus pro začátečníky

V pondělí 12. 8. navazuje turnus pro začátečníky. Podle Jirotkové jsou mezi úplnými začátečníky většinou učitelé, kteří hledají nějaký jiný způsob výuky matematice než tradiční, s nímž nejsou vnitřně spokojeni. „Jsou zde vesměs učitelé, kteří chtějí něco měnit, něco nového se naučit, dále na sobě pracovat. Tady nikoho nemusíme přemlouvat a přesvědčovat,“ shrnuje Darina Jirotková.

Profesor Milan Hejný dodává, že Letní škola přitahuje učitele, kteří chtějí na sobě pracovat a neodrazuje je didaktická náročnost nové metody, naopak v ní vidí výzvu i proti efektu vyhořeni.

Hlavní je metoda práce

„I když to na první pohled tak nevypadá, nejdůležitější není obsah našich učebnic, ale metoda práce učitele. Ten přesouvá veškeré objevování na žáky a sám je jen organizátorem práce dětí. To je něco zcela nového a pro mnohé učitele to představuje skoro nepřekonatelnou barieru. Jenže učitel, který se snaží podle našich učebnic učivo pouze vysvětlovat, žádných výraznějších úspěchů asi nedosáhne. Určitě nedosáhne spontánního zápalu žáků jako ti učitelé, co naši metodu aplikují úspěšně,“ poodhaluje podstatu své metody Milan Hejný.

Chuť do práce a pocit smysluplnosti

Cílem Letní školy je poskytnout učitelům kromě znalostí také silný impuls k tomu, aby se zbavili dlouholetých zažitých postupů. „Kvůli tomu tam učitelé jezdí. Setkali jsme se i s učitelkami v těsně předdůchodovém věku, které se s nadšením pouštěly do nového způsobu výuky a litovaly minulých let, kdy se marně snažily, aby jejich žáky matematika bavila. Z minulých škol si učitelé odvezli nadšení, chuť do nové práce, pocit smysluplnosti,“ vyjmenovává podstatné zisky prázdninové školy Darina Jirotková.

Podpořit přirozenou zvídavost dětí

Podle metody profesora Hejného se zatím vyučuje na osmi procentech základních škol v České republice. Zkušenosti s metodou ukazují, že by mohla být účinným lékem na současný neuspokojivý stav matematických znalostí českých žáků. Jejich dalšímu propadu v mezinárodních srovnáních chce profesor Hejný čelit tím, že svou výuku od první třídy staví na přirozené zvídavosti, která je vlastní každému dítěti.

Naopak se snaží maximálně utlumit tradiční memorování pouček, vzorců a definic, které z žáka dělá pouhou hlásnou troubu učitele a podle Hejného stojí za tím, že u českých žáků matematika patří mezi nejméně oblíbené předměty.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků