Hlavní obsah

Třetina Čechů žije od výplaty k výplatě

Třetina obyvatel České republiky přiznává, že žije od výplaty k výplatě. V porovnání s dalšími zeměmi střední a východní Evropy jsou však Češi méně závislí na každoměsíčním výplatním cyklu. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti TNS AISA.

Třetina Čechů žije od výplaty k výplatě

Co se týče životní situace, obyvatelé České republiky také úplně nehýří optimismem. Přestože srovnání s ostatními středoevropskými zeměmi vychází pozitivně, jen čtvrtina české populace se domnívá, že se jí před třemi roky vedlo lépe než teď, opačný názor zastává 40 procent dotazovaných. Nejpesimističtější je v tomto ohledu starší generace.

V souvislosti se svou finanční situací se třetina Čechů obává ztráty zaměstnání. Největší nejistotu spojenou se ztrátou práce pociťují z hodnocených zemí Rusové. Strach z nezaměstnanosti má každý druhý z nich.

V bankovních produktech hrajeme prim

Češi také nejvíce ze všech sledovaných národů využívají bankovní produkty. Téměř 90 procent jich využívá pro hospodaření s penězi běžný účet. Průměrný věk osoby při jeho založení je v ČR 24 let. Mnohem více než v ostatních zemích také Češi používají internetové bankovnictví a platební karty. Těmi při nákupech platí každý pátý Čech.

Podle výzkumu je v ČR ve srovnání s ostatními zeměmi výrazně populárnější stavební spoření, které využívá 57 procent populace.

Průzkum byl prováděn na reprezentativních souborech populace Česka, Maďarska, Polska, Rumunska, Lotyšska a Ruska ve věku mezi 18 a 65 lety.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků