Hlavní obsah
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS). Foto: Petr Horník, Právo

Tesla Blatná postavila novou laboratoř s pomocí programu Potenciál

Výstavba moderní laboratoře pro výzkum a vývoj nových výrobků z oblasti senzorové techniky je cílem projektu, který podala společnost Tesla Blatná, a.s. v rámci programu Potenciál, který je součástí Operačního programu Podnikání a inovace. V projektu za 26 miliónů Kč představuje dotace 36 % způsobilých výdajů.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS). Foto: Petr Horník, Právo
Tesla Blatná postavila novou laboratoř s pomocí programu Potenciál

„Realizovaný projekt je přínosný nejen pro společnost Tesla Blatná, ale pro celou Českou republiku,“ upozorňuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. „Česká republika je sice schopná vyrábět špičkové produkty a využívat stávající know-how, ale zároveň nám chybí schopnost vytvářet vlastní inovace. Společnost Tesla Blatná je příkladem toho, jakým směrem se vydat,“ dodává Kocourek.

Podpora projektů z oblasti výzkumu a vývoje je v současné době trendem v západních zemích. „Výzkum, vývoj a inovace jsou cestou, jak posílit konkurenceschopnost České republiky. Naším cílem tedy je, aby se v České republice výrobky nejen vyráběly, ale také vymýšlely,“ vysvětluje generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek.

Společnost už investovala značné finanční prostředky do pořízení nových strojů a zařízení. Výzkum nových technologií a výrobků zahájila s tím, že chce vyměnit stávající jednoduché výrobky produkty sofistikovanějšími.

Pracovní oděvy s detekcí životních funkcí

„Aby byla Tesla stále konkurenceschopná, začali jsme se zaměřovat na progresivní sektor senzorů, integrovaných senzorových modulů a smart mikrosystémů pro inteligentní textilie, jako jsou například pracovní oděvy s detekcí životních funkcí pracovníka. Tento strategický záměr vyvolal potřebu nových výzkumných prostor se sníženou prašností a nového zařízení,“ říká generální ředitel společnosti Jan Kalous.

V laboratoři najdou pracovní uplatnění kvalifikovaní odborníci. Rozšíření a zkvalitnění výzkumných a vývojových kapacit podniku přinese prohloubení spolupráce s vysokými školami a Akademií věd České republiky. K posílení konkurenceschopnosti rovněž přispěje větší zapojení podniku do národních a evropských programů výzkumu a vývoje.

Polovina produkce jde na export

Tesla Blatná je tradičním výrobcem elektrických a elektronických součástek pro automobilový průmysl a součástek i elektrických obvodů pro elektroniku. Do zahraničí vyváží 50 % své výroby. Projekt v rámci programu Potenciál zahájila v lednu 2009, ukončen by měl být v březnu letošního roku.

Program Potenciál pomáhá podnikatelským subjektům zavádět a rozšiřovat kapacity potřebné pro realizaci výzkumných, vývojových a inovačních aktivit, jejichž výsledky jsou následně využity ve výrobě. Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky vyhlásilo dne 4. ledna 2010 třetí kolo výzvy k podání žádosti o podporu, a to formou kontinuálního, avšak časově omezeného příjmu žádostí. Příjem elektronických registračních žádostí o poskytnutí dotace byl zahájen 26. února 2010 a končí 30. září 2011. Příjem plných žádostí probíhá od 27. dubna 2010 do 30. listopadu 2011. Plánovaná alokace pro tuto výzvu jsou tři miliardy Kč.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků