Hlavní obsah
Klientka Hanka na pracovišti demontuje víčka určená k recyklaci. Foto: Karel Otcovský, Právo

Teplická Arkadie připravuje postižené lidi na práci

V prostorách Arkadie, společnosti pro komplexní péči o zdravotně postižené v teplické čtvrti Řetenice, bylo na začátku listopadu otevřeno nové pracoviště s názvem Příprava na práci. Šest klientů ve věku od 18 do 32 let se zde připravuje na budoucí zaměstnání.

Klientka Hanka na pracovišti demontuje víčka určená k recyklaci. Foto: Karel Otcovský, Právo
Teplická Arkadie připravuje postižené lidi na práci

„Program je dvouletý. První tři měsíce věnujeme teorii, další tři měsíce stráví klienti v chráněných dílnách a zbytek prvního roku na praxi u zaměstnavatelů, kteří s Arkadií spolupracují. Druhý rok programu je věnován konkrétní činnosti každého klienta,“ přiblížila Právu osnovy Simona Chynoralová z Arkadie.

Spolupráce s německými partnery

Zprovoznění pracoviště je výstupem dvou projektů, na kterých Arkadie spolupracuje s partnerskou německou organizací Lebenshilfe Altmark-West Gardelegen.

První projekt nazvaný přenos výukových metod a manuálů pro pracovní trénink osob s mentálním postižením je financován Evropským sociálním fondem a bude ukončen v únoru 2013. V průběhu jeho realizace jsou přenášeny zkušenosti Lebenshilfe s přípravou lidí s mentálním postižením na pracovní uplatnění.

Druhý projekt s prvním souvisí jak tematicky, tak spoluprací s německými partnery. Jde o vybudování odborného a vzdělávacího centra v Úpořinách.

Program pracovní rehabilitace

„Jde o cílené aktivity Arkadie na poli pracovní rehabilitace a především její části Příprava na práci, která ačkoliv je v zákoně o zaměstnanosti definována od roku 2004, tak její praktické využívání, alespoň ze strany teplické pobočky Úřadu práce (ÚP), je doposud nulové,“ uvedl projektový manažer Arkadie Karel Klášterka.

Připomněl také, že probíhají intenzivní jednání s ÚP o možném financování této služby pro osoby se zdravotním postižením v rámci Arkadie.

„Vzhledem k tomu, že již máme zájemce o tuto službu, a s ohledem na výše uvedené aktivity zmíněných projektů, jsme v prostorách Arkadie v ulici Stará Duchcovská v Teplicích zajistili technické, personální i prostorové zázemí pro to, abychom mohli službu, prozatím bez dofinancování ze strany ÚP, spustit od začátku listopadu,“ informoval Právo mluvčí Arkadie Josef Hon.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků